Auta elektryczne - ładowanie akumulatorów w 5 minut!

Izraelski start-up StoreDot opracował nową technologię umożliwiającą ładowanie akumulatorów w czasie znacznie krótszym niż dzisiaj. Elektryczny samochód można dzięki niej zasilić do pełna energią elektryczną w ciągu zaledwie 5 minut.

Firma StoreDot opracowała nowy sposób ładowania akumulatorów
Firma StoreDot opracowała nowy sposób ładowania akumulatorów

Konstruując nowe akumulatory większość inżynierów skupia się na zwiększaniu ich pojemności oraz gęstości energii. Start-up z Izraela, StoreDot, skupił się na opracowaniu technologii pozwalającej radykalnie skrócić czas ładowania.

REKLAMA

Technicy opracowali nowy rodzaj akumulatorów. Szczegółów technicznych jeszcze nie zdradzają, ale chodzi o wykorzystanie nanotechnologii i związków organicznych. Nowa technologia nosi nazwę FlashBattery. Dzięki niej baterie telefonów komórkowych można naładować do pełna w ciągu 30 sekund, a akumulatory samochodowe – w ciągu 5 minut. Potem baterie auta trzeba znowu zasilić energią, żeby uzyskać zasięg 300 mil, czyli 480 km. Proces produkcji nowych akumulatorów oraz ich utylizacji ma być ponadto mniej szkodliwy dla środowiska; baterie są też odporniejsze na działanie ognia i okazują się stabilniejsze w utrzymywaniu temperatury.

StoreDot zaprezentował swój wynalazek w połowie maja na targach technologicznych CUBE Tech w Berlinie. Podobno trwają rozmowy z jednym z azjatyckich producentów akumulatorów, który miałby podjąć się wytwarzania FlashBattery na masową skalę. Produkcja miałaby się rozpocząć w ciągu trzech lat. Wśród inwestorów firmy StoreDot są między innymi Samsung i rosyjski miliarder Roman Abramowicz. 

Czas ładowania akumulatorów w sprzedawanych dzisiaj autach elektrycznych jest znacznie dłuższy niż przy wykorzystaniu nowej technologii FlashBattery. Na stacji szybkiego ładowania (40 kW) baterie e-Golfa do pojemności 80% napełnia się 45 minut.

REKLAMA