Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Auto wolne od kolizji

Nissan Nissan wolny od kolizji

Dzięki zastosowaniu dwóch wcześniejszych rozwiązań w postaci układu kontroli odstępu od pojazdu poprzedzającego (Distance Control Assist - DCA) oraz układu zapobiegającego zmianie pasa ruchu (Lane Departure Prevention - LDP), najnowszy prototyp stanowi rozwinięcie opracowanej przez Nissana koncepcji "tarczy bezpieczeństwa", pomagającej chronić pojazd oraz jego pasażerów przed potencjalnym zagrożeniem z każdej strony.

Układ zapobiegania zderzeniom bocznym działa w następujący sposób: kiedy kierowca decyduje się na zmianę pasa, zamontowane po bokach pojazdu czujniki aktywują sygnał ostrzegawczy, jeśli na drugim pasie wykryty zostanie inny pojazd. W takiej sytuacji, dzięki przyhamowaniu odpowiednich kół aktywowany jest mechanizm ukierunkowujący pojazd w odpowiednią stronę i zapobiegający potencjalnej kolizji.

Układ zapobiegania zderzeniom podczas cofania: Podczas manewru cofania, zamontowane z tyłu i po bokach czujniki wykrywają obiekty na drodze pojazdu. Rozlega się wtedy sygnał ostrzegawczy i włączane są hamulce, co pomaga uniknąć kolizji w sytuacji, w której samochód wyjeżdża tyłem z miejsca parkingowego.

Układ DCA pomaga zachować odpowiednią odległość do poprzedzającego pojazdu, zaś LDP zapobiega zboczeniu auta z wybranego pasa ruchu. Zarówno DCA, jak i LDP działają wspólnie z SCP oraz BCP, tworząc prototyp samochodu całkowicie wolnego od kolizji. Układ ostrzegawczy oraz działające prewencyjnie urządzenia z zakresu bezpieczeństwa mają na celu wspomaganie kierowcy w wykonaniu intuicyjnego manewru przy minimalnej interwencji elektroniki.

Źródło: Nissan

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 54 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Fajnie, ja też mam auto wolne od kolizji bocznych i kolizji cofania. A to dlatego, że patrzę tam gdzie trzeba podczas zmiany pasa i uważam na to co jest z tyłu gdy cofam. Za to na pewno szybko miałbym jakąś większą lub mniejszą kolizję w aucie, które samo wracałoby na pierwotny pas gdy rozpoczynałbym wyprzedzanie, i samo by hamowało gdy musiałbym awaryjnie wycofać auto z torów tramwajowych w czasie jakiegoś lewoskrętu. Gratulacje.
  ~G60limited, 2008-08-24 01:58:22
 • avatar
  zgłoś
  Nissan przedstawił prototyp auta całkowicie wolnego od kolizji, wykorzystującego dwie nowe technologie: zapobiegania zderzeniom bocznym (SCP) oraz zapobiegania zderzeniom podczas cofania (BCP).
  auto motor i sport, 2008-08-22 10:34:16
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij