REKLAMA

Automatyczny system poboru opłat na A1

Na autostradzie A1 z Torunia do Gdańska od 4 lipca działa nowy, automatyczny system poboru opłat – kierowcy płacą za przejazd bezgotówkowo i bez stania w kolejkach. System ma jednak dwa ograniczenia.

Autostrada materiały prasowe
Autostrada

Autostrada A1 to główna trasa turystów nad polskie morze. Przy tradycyjnym sposobie poboru opłat – z pobraniem biletu i płatnością przy kasie – w wakacje autostrada często się korkuje, dlatego czasami bramki są otwierane. Przepustowość jednej bramki jest niewielka, może przez nią przejechać zaledwie około 300 samochodów na godzinę, przez nową przejedzie co najmniej 600 aut.

Nowy system poboru opłat, o nazwie AmberGo, jest zautomatyzowany. Żeby z niego skorzystać, trzeba ściągnąć aplikację o nazwie Autopay Transport, wprowadzić do niej dane samochodu (numery rejestracyjne i rodzaj auta – np. osobowe) oraz dodać numer karty płatniczej.

Wjeżdżając na A1, trzeba skorzystać ze specjalnej bramki tylko dla użytkowników aplikacji AmberGo, podobnie jest przy wyjeździe. I teraz pierwsze "ale" – z udogodnienia mogą skorzystać tylko ci kierowcy, którzy przejeżdżają całą autostradą (odcinek Rusocin-Nowa Wieś w obu kierunkach). Drugim ograniczeniem jest to, że AmberGo rozpoznaje tylko samochody z polskimi numerami rejestracyjnymi.

Na razie trwa program pilotażowy i jak dowiedzieliśmy się od koncesjonariusza, firmy GTC, na bramkach AmberGo wciąż można płacić gotówką i kartą. Docelowo będzie to jednak niemożliwe, a kierowcy z aplikacją nie będą się musieli na tych bramkach zatrzymywać. Koszt przejechanie całego odcinka autem osobowym z Torunia do Gdańska wynosi 29,90 zł. System zacznie w pełni działać 1 lipca 2019 roku.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA