REKLAMA

Autonomiczny Ford Mustang z 1965 roku jedzie w Goodwood

Na naszych oczach pisze się właśnie kolejny rozdział w historii motoryzacji. Za sprawą współpracy Siemensa i naukowców z Cranfield University w rozpoczynającym się właśnie Festiwalu Szybkości w Goodwood pojedzie autonomiczny Mustang z roku 1965.

Autonomiczny Ford Mustang 1965 w Goodwood
Autonomiczny Ford Mustang 1965 w Goodwood
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 199 010 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Nie wiem co jest tu najbardziej niezwykłe. Czy to, że na przerobienie samochodu w pojazd autonomiczny wybrano Mustanga sprzed ponad 50 lat, czy fakt, że trasę słynnego górskiego wyścigu przejedzie auto bez kierowcy. Tak naprawdę chyba jednak to drugie, bo to historyczny moment. Pierwszy przejazd trasy Goodwood Hillclimb przez pojazd autonomiczny.

Pierwszy przejazd trasy zaplanowany jest na dziś, czyli pierwszy dzień Festiwalu Szybkości w Goodwood. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Mustang pokona tę trasę również w kolejnych dniach trwania imprezy.

REKLAMA

REKLAMA

Za projektem autonomicznego Mustanga stoją inżynierowie Siemensa i naukowcy uniwersytetu Cranfield. Auto pomalowano na srebrno, dodając jasnoniebieskie pasy. Liczba 25 na błotnikach symbolizuje 25. rocznicę imprezy w Goodwood.

Jak mówią twórcy projektu, użycie Mustanga z 1965 roku było nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o przerobienie go na pojazd autonomiczny. Chodzi między innymi o modyfikacje tradycyjnego układu kierowniczego czy zawieszenia tak, by możliwe było precyzyjne sterowanie samochodem na trasie wyścigu. Na pewno łatwiejsze, z punktu widzenia konstrukcji, byłoby użycie współczesnego modelu, z elektrycznym wspomaganiem kierownicy.

REKLAMA

Konieczne było też stworzenie wiernego, trójwymiarowego skanu trasy, by samochód bezpiecznie i skutecznie dotarł od startu do mety. Do tego celu użyta została technologia skanowania opracowana przez Bentley Systems. Szczegółów jednak nie znamy.

Z niecierpliwością czekamy na pierwszy samodzielny przejazd trasy w Goodwood i nagranie z tego niezwykłego osiągnięcia.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA