[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Autonomiczny Ford Mustang z 1965 roku jedzie w Goodwood

Na naszych oczach pisze się właśnie kolejny rozdział w historii motoryzacji. Za sprawą współpracy Siemensa i naukowców z Cranfield University w rozpoczynającym się właśnie Festiwalu Szybkości w Goodwood pojedzie autonomiczny Mustang z roku 1965.

Autonomiczny Ford Mustang 1965 w Goodwood Autonomiczny Ford Mustang 1965 w Goodwood

Nie wiem co jest tu najbardziej niezwykłe. Czy to, że na przerobienie samochodu w pojazd autonomiczny wybrano Mustanga sprzed ponad 50 lat, czy fakt, że trasę słynnego górskiego wyścigu przejedzie auto bez kierowcy. Tak naprawdę chyba jednak to drugie, bo to historyczny moment. Pierwszy przejazd trasy Goodwood Hillclimb przez pojazd autonomiczny.

Pierwszy przejazd trasy zaplanowany jest na dziś, czyli pierwszy dzień Festiwalu Szybkości w Goodwood. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Mustang pokona tę trasę również w kolejnych dniach trwania imprezy.

REKLAMA

REKLAMA

Za projektem autonomicznego Mustanga stoją inżynierowie Siemensa i naukowcy uniwersytetu Cranfield. Auto pomalowano na srebrno, dodając jasnoniebieskie pasy. Liczba 25 na błotnikach symbolizuje 25. rocznicę imprezy w Goodwood.

Jak mówią twórcy projektu, użycie Mustanga z 1965 roku było nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o przerobienie go na pojazd autonomiczny. Chodzi między innymi o modyfikacje tradycyjnego układu kierowniczego czy zawieszenia tak, by możliwe było precyzyjne sterowanie samochodem na trasie wyścigu. Na pewno łatwiejsze, z punktu widzenia konstrukcji, byłoby użycie współczesnego modelu, z elektrycznym wspomaganiem kierownicy.

REKLAMA

Konieczne było też stworzenie wiernego, trójwymiarowego skanu trasy, by samochód bezpiecznie i skutecznie dotarł od startu do mety. Do tego celu użyta została technologia skanowania opracowana przez Bentley Systems. Szczegółów jednak nie znamy.

Z niecierpliwością czekamy na pierwszy samodzielny przejazd trasy w Goodwood i nagranie z tego niezwykłego osiągnięcia.

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 170 300 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij