Autostradowy savoir-vivre

Szybkich dróg przybywa, od niedawna można już wygodnie dojechać z Warszawy nad Bałtyk. Warto więc przypomnieć kilka zasad dobrego wychowania na autostradzie.  

Autostrada szkoła auto fot. materiały prasowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Wykorzystaj rozbiegówkę
Wjeżdżając na autostradę rozpędzaj się na pasie rozbiegowym i włączaj do ruchu dopiero na jego końcu, by nie zmuszać szybko jadących autostradą aut do hamowania.

Zrób miejsce wjeżdżającym
Kiedy widzisz na pasie rozbiegowym auto włączające się do ruchu, jeśli to możliwe, udostępnij mu prawy pas. Jest to szczególnie ważne na starszych odcinkach autostrad, na których pasy rozbiegowe są stosunkowo krótkie i nie zawsze można się na nich rozpędzić.

Trzymaj się prawej
Poza wspomnianym wyżej przypadkiem i manewrami wyprzedzania trzymaj się prawego pasa. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i jazda lewym pasem autostrady, gdy prawy jest wolny, to wykroczenie, za które zgodnie z taryfikatorem policja może Ci dać nawet 500 zł mandatu.

Patrz w lusterka
Przy wysokich prędkościach sytuacja zmienia się błyskawicznie – zanim zaczniesz wyprzedzać wolniejsze auto, zerknij w lusterko, oceń z jaką prędkością zbliżają się kolejne pojazdy i wstrzymaj się z manewrem, jeśli zmusiłbyś nim innych do hamowania.

Stawaj tam, gdzie wolno
Na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Pas awaryjny można wykorzystać tylko w razie awarii. Jeśli Ci się taka przydarzy, ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za samochodem i poproś pasażerów, by wysiedli z auta i przeszli za barierki. Jeśli potrzebujesz zrobić sobie przerwę w jeździe, zatrzymaj się w miejscu, które jest do tego przeznaczone.

REKLAMA