BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019)

Na salonie samochodowym we Frankfurcie zobaczyć można BMW Serii 8 Gran Coupe. To naprawdę kawał pięknego samochodu.

BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019) auto motor i sport
BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019)

BMW Serii 8 przebojem weszło na rynek i mocno się na nim rozpycha. Dwie wersje nadwoziowe – coupe i cabrio – mają teraz trzeci wariant. Jest to bardzo eleganckie, czterodrzwiowe coupe, nazwane przez BMW „Gran Coupe” – jak niegdyś w Serii 6.

BMW Serii 8 Gran Coupe – nadwozie i wnętrze

BMW Serii 8 Gran Coupe wygląda jednak o niebo lepiej od wspomnianego BMW Serii 6 Gran Coupe sprzed paru lat. Przód auta jest niemal identyczny z krótszym modelem Serii 8. Szeroki grill na szczęście nie jest tu tak gigantyczny jak w Serii 7, bo też Seria 8 ma być z założenia bardziej dynamiczna, niż elegancka.

W porównaniu do modelu Coupe, Seria 8 Gran Coupe jest o niemal 23 centymetry dłuższa, o 3 centymetry szersza i aż o 5,6 centymetra wyższa. Urósł także rozstaw osi, i to aż o 20,1 centymetra, co zapewnia sporo miejsca dla pasażerów. A tych zmieści się w sumie czworo, razem z kierowcą.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zobacz wszystkie premiery

BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019) auto motor i sport
BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019)

Pozostając przy przestrzeni dla osób siedzących z tyłu, mają oni o niemal 9 cm więcej miejsca nad głową, i to z seryjnie montowanym dachem panoramicznym. Jedynie topowa wersja M850i xDrive otrzyma opcjonalnie dach z karbonu. Wróćmy jednak do pasażerów.

Znacznie więcej, bo aż o ponad 18 centymetrów, będzie tu miejsca na nogi, a na wysokości ramion przybędzie niemal 20 centymetrów. Wydłużenie nadwozia nie sprawiło jednak, że znacząco urósł bagażnik. Kosztem wygody pasażerów, udało się jednak wygospodarować o 20 litrów więcej miejsca na bagaż – w sumie bagażnik zmieści 440 litrów.

W kabinie jest niemal identycznie jak w Serii 8 Coupe. Przed oczami kierowcy zamontowano 12,3-calowy wyświetlacz wirtualnych zegarów, a ekran systemu informacyjno-rozrywkowego ma przekątną 10,25 cala.

Pozostałe elementy wyposażenia BMW Serii 8 Gran Coupe to między innymi podgrzewane sportowe fotele z przodu, oświetlenie nastrojowe czy tylna kanapa dzielona w stosunku 40:20:40. Nie można zapomnieć o wyświetlaczu przeziernym head-up czy indukcyjnym ładowaniu smartfona, a także 16-głośnikowym systemie audio Harman-Kardon.

Zobacz także: rewolucyjny Volkswagen ID.3 już jest!

BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019) auto motor i sport
BMW Serii 8 Gran Coupe (Frankfurt 2019)

BMW Serii 8 Gran Coupe – silniki i napęd

Na koniec to, co dla wielu jest najciekawsze, czyli silniki. W momencie debiutu BMW Serii 8 Gran Coupe otrzyma do wyboru kilka jednostek. Wśród nich 3-litrowy, sześciocylindrowy silnik TwinPower Turbo o mocy 340 KM i 500 Nm momentu obrotowego.

Motor ten współpracuje z 8-stopniową przekładnią automatyczną, przekazującą napęd na dwa lub opcjonalnie na cztery koła. Na sprint do „setki” czteronapędowe auto potrzebuje 4,9 sekundy, a maksymalna prędkość sięga 250 km/h.

Jest też coś dla fanów diesli. Będzie to wersja 840d xDrive, z 3-litrowym, sześciocylindrowym silnikiem o mocy 320 KM i 680 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Jednostka ta sparowana jest z 8-stopniową przekładnią automatyczną i napędem na wszystkie koła. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w tej wersji trwa 5,1 sekundy, a maksymalna prędkość ograniczona jest do 250 km/h.

Wreszcie topowa – zanim nadejdzie model M8 Gran Coupe – wersja M850i xDrive. Do jej napędu wykorzystywany jest silnik V8 TwinPower Turbo o pojemności 4,4 litra. Generuje on moc 530 KM i 750 Nm momentu obrotowego. Sprint do „setki” trwa w tym przypadku 3,9 sekundy.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA