BMW Serii 8 sułtana Brunei na sprzedaż

Sułtan Brunei na brak funduszy nie narzeka, a do tego lubi kolekcjonować samochody. W jego kolekcji znalazł się wyjątkowy egzemplarz BMW 850 Ci, który teraz trafił na sprzedaż.

BMW 850 Ci sułtana Brunei
BMW 850 Ci sułtana Brunei

Wśród samochodów należących do kolekcji sułtana Brunei znalazło się wiele samochodów, które powstały w jednym lub kilku egzemplarzach, w tym praktycznie nieznany szerszej publiczności SUV Bentley Dominator czy ekskluzywne Ferrari, Aston Martiny i inne.

REKLAMA

Wśród tych rarytasów znalazł się również wyjątkowy egzemplarz BMW Serii 8 w wersji 850 Ci, wyprodukowany w 1993 roku. Model ten trafił w pewnym momencie w ręce brytyjskiego dealera, który wystawił go teraz na sprzedaż. Cena to 50 tys. dolarów - stosunkowo niewiele, jak na auto o takiej przeszłości.

Sułtan Brunei zamówił ten egzemplarz we wczesnych latach 90. ubiegłego stulecia. Wybrał wyjątkowo rzadki kolor lakieru, nazwany "Błękitem Malediwów" (Maldives Blue Metallic). Wyprodukowano zaledwie 80 aut w tym kolorze.

REKLAMA

REKLAMA

BMW 850 Ci sułtana Brunei
BMW 850 Ci sułtana Brunei

Jak twierdzi obecny właściciel, oferowany przez niego BMW 850 Ci to jedyny model w tym kolorze, jaki powstał z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. W Brunei ruch jest bowiem lewostronny.

Sułtan Brunei nie mógł jeździć ubogo wyposażonym samochodem, dlatego też w jego BMW nie mogło zabraknąć elektronicznie regulowanego zawieszanie z systemem Dynamic Drive Package, czy elektrycznie regulowanej kolumny kierownicy.

REKLAMA

BMW 850 Ci sułtana Brunei
BMW 850 Ci sułtana Brunei

Co pracuje pod maską tego wyjątkowego samochodu? Model 850 Ci miał dwie wersje, obie napędzane wolnossącym silnikiem V12. Pierwszy z nich miał pojemność 5 litrów i moc 296 koni mechanicznych. Drugi miał 5,4 litra pojemności i moc zwiększoną do 322 KM i taki właśnie samochód należał do sułtana.

Dziwić może jedynie, że kochający samochody, moc i prędkość, a także luksus sułtan Brunei nie zdecydował się na topową odmianę Alpina B12 lub chociaż mocniejsze 850 CSi. Przypomnijmy, że Alpina wypuściła 97 egzemplarzy podrasowanej Serii 8, każda z 5-litrowym V12 o mocy 345 KM.

REKLAMA

REKLAMA