BMW Simple, BMW Clever - koncepcje przyszłości?

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Takie cuda zaprezentowało BMW. Pierwszy z konceptów to wyglądający trochę jak bombowiec Stealth, a trochę jak X-wing z Gwiezdnych Wojen, koncept Simple. Ten trzykołowiec ma tylko 110 cm szerokości i łączy w sobie bezpieczeństwo samochodu z prędkością i sterownością znaną z motocykli.

Pojazd jest lekki i dzięki niskiemu współczynnikowi oporu powietrza, również bardzo oszczędny i ekologiczny. 450-kilogramowy pojazd produkuje tylko 50 gram CO2 na 100 km. Zbudowany by rozwiązać problem miejskich korków jest krótszy od MINI i wysoki jak BMW serii 5 by zapewnić odpowiedni komfort podróżowania.

48-konny silnik benzynowy rozpędza auto do 200 km/h, ale przyspieszeniem nie zachwyca - pierwszą setkę osiąga dopiero po 10 sekundach rozpędzania. Bardziej niż przyspieszenie, do motocykla upodabnia go sposób pokonywania zakrętów. Specjalny układ hydrauliczny pozwala na bezpieczne przechyły w zakrętach, pozwalające na szybkie pokonywanie nawet bardzo ciasnych łuków.

Drugim zaprezentowanym konceptem jest BMW Clever. Pojazd był już prezentowany w 2006 roku. Mierzący 3 metry długości, 1 metr szerokości i 1,4 metra wysokości trójkołowiec waży mniej niż 400 kg. W aluminiowej klatce wygospodarowano miejsce dla dwóch pasażerów.

Silnik CNG o 230 ccm pojemności rozpędza pojazd do 60 km/h w 7 sekund. Jego prędkość maksymalna to 200 km/h a zasięg - 200 km. Niska cena gazu ziemnego sprawia, że koszt pokonania 100 km w BMW Clever to jedyne 1 euro.

Clever jest niezwykle bezpieczny dzięki inspirowanemu Formułą 1 systemowi absorpcji uderzeń. Specjalne poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa pozwalają mu na spełnienie wymogów NCAP nawet przy zderzeniu czołowym przy 56 km/h.

Oba pojazdy obejrzeć można w Muzeum BMW w Monachium.

 

 

Zobacz również:
REKLAMA