BMW VBX6. Czarny charakter

Nowa generacja BMW X6 zadebiutuje na salonie samochodowym we Frankfurcie. Pojawi się tam również wyjątkowy model – superczarne VBX6.

BMW VBX6 Vantablack VBx2 Materiały prasowe
BMW VBX6

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie BMW zaprezentuje nową generację modelu X6, ale także wyjątkowy, pojedynczy egzemplarz pokazowy BMW X6 pokryty powłoką Vantablack VBx2.

Samochód widzicie na zdjęciach. Jeśli wydaje się wam, że coś jest z tym autem nie tak, to macie rację. W pewnym sensie. Nie jest to bowiem zwykły czarny lakier, a powłoka o specjalnej nanostrukturze, która pochłania ponad 99 proc. światła widzialnego.

Daje to niesamowity efekt głębokiej czerni. Tak głębokiej, że niemal niewidoczne dla oka stają się wszelkie zakrzywienia karoserii i przetłoczenia blachy, a samochód wygląda w pewnym stopniu jak dwuwymiarowy, płaski rysunek.

Ten wyjątkowy samochód pokazowy jest owocem współpracy BMW i firmy Surrey NanoSystems, w której opracowano technologię Vantablack.

Zobacz także: wszystkie samochody Ferdynanda Piecha

REKLAMA

BMW X6 Vantablack VBx2 Materiały prasowe
BMW VBX6

BMW X6 z technologią Vantablack

Jak wspomnieliśmy, powierzchnia pokryta powłoką Vantablack traci swoje charakterystyczne cechy rozpoznawane przez ludzkie oko, a pokryte nią przedmioty wydają się dwuwymiarowe.

Mózg ma bowiem problem z prawidłową interpretacją takiej powierzchni, postrzegając ją jako pustkę lub „nicość”. Z tego względu oryginalna powłoka Vantablack nie nadaje się do pokrycia karoserii, ponieważ w pewnym sensie wymazałaby praktycznie wszystkie detale i cechy stylistyczne, nad którymi pracuje cały sztab designerów.

BMW X6 zostało pokryte powłoką w wariancie VBx2, opracowanym początkowo do zastosowań architektonicznych i naukowych. Powłokę można nakładać natryskowo.

Ponieważ współczynnik odbicia hemisferycznego (THR) wynosi 1 procent, powłoka jest nadal superczarna, jednocześnie umożliwiając niewielki stopień odbicia światła pod każdym kątem. Stąd bardzo nieznacznie, ale jednak widoczne przetłoczenia karoserii.

Pokryte powłoką obiekty wydają się tracić swoją trójwymiarowość – czego spektakularnym potwierdzeniem jest widoczne na zdjęciach BMW X6.

Zobacz także: zmiany na czeskich autostradach - elektroniczne winiety

REKLAMA

BMW X6 Vantablack VBx2 Materiały prasowe
BMW VBX6

Vantablack – kosmiczna technologia

Vantablack jest technologią wykorzystującą matrycę wykonaną z karbonu. Człon „vanta” stanowi akronim słów Vertically Aligned Nano Tube Array, czyli „siatka ułożonych pionowo nanorurek”. Każda z takich nanorurek węglowych ma długość od 14 do 50 mikrometrów i średnicę 20 nanometrów, czyli jest około 5000 razy cieńsza od ludzkiego włosa.

To z kolei oznacza, że na jednym centymetrze kwadratowym powierzchni (kwadrat 1x1 cm) mieści się około miliarda pionowo ustawionych nanorurek. Światło padające na taką powierzchnię nie ulega odbiciu, ale jest niemal w całości pochłaniane i skutecznie przekształcane w ciepło.

Technologia została pierwotnie stworzona z myślą o powlekaniu elementów wykorzystywanych w sektorze kosmicznym. Ponieważ powłokę Vantablack można stosować w temperaturach już od 430 stopni Celsjusza, nadaje się do delikatnych materiałów, takich jak aluminium.

Zobacz także: Seat Tarraco FR PHEV - sportowa hybryda

REKLAMA

BMW X6 Vantablack VBx2 Materiały prasowe
BMW VBX6

Elementy optyczne pokryte Vantablack umożliwiają obserwację słabo widocznych gwiazd i odległych galaktyk, które trudno dostrzec ze względu na rozproszone światło słoneczne.

Pierwsza generacja powłoki Vantablack wprowadzona przez Surrey NanoSystems w 2014 roku pochłaniała nawet 99,965 procent światła, niemal całkowicie eliminując odbicia i rozproszone światło.
BMW X6 jest pierwszym i jedynym pojazdem na świecie wykończonym lakierem Vantablack VBx2. Z superczarnym lakierem efektownie kontrastuje tu opcjonalna podświetlana atrapa chłodnicy Iconic Glow oraz wyraziste podwójne reflektory i lampy tylne.

Superczarne BMW VBX6 będzie można podziwiać na salonie samochodowym we Frankfurcie, gdzie redakcja „auto motor i sport” będzie tradycyjnie obecna.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA