BMW i8 Mirrorless - koncept bez lusterek

BMW i8 Mirrorless, jak sama nazwa wskazuje nie ma lusterek. Zamiast tego zamontowano w nim malutkie kamery.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Taki zabieg znamy już chociażby z Volkswagena XL1, ale tam ten patent nie sprawdził się zbyt dobrze. Czy w BMW i8 będzie inaczej? Wszystko wskazuje na to, że Niemcy dobrze dopracowali system kamer.

Zamontowanie kamer pozwoliło na zmniejszenie oporów powietrza i poprawienie właściwości aerodynamicznych, które w tym aucie są niezwykle ważne. To nie koniec innowacji. Trzecią kamerę zamontowano z tyłu. Ta zastępuje lusterko wsteczne, które robi teraz za wyświetlacz, pokazujący sytuację z tyłu auta.

Co ciekawe, wyświetlacz kumuluje obrazy ze wszystkich trzech kamer i pokazuje je na jednym rzucie. BMW twierdzi, że to znacznie poprawia bezpieczeństwo, ponieważ kamery mają szerszy kąt widzenia niż tradycyjne lusterka.

Na wyświetlaczu mają też pojawiać się ostrzeżenia, na przykład kiedy kierowca niespodziewanie zmieni pas ruchu albo przekroczy dozwoloną prędkość. 

BMW i8 Mirrorless to na razie pojazd koncepcyjny, ale nie wykluczone, że bawarska marka będzie chciała wdrożyć ten pomysł w swoich samochodach seryjnych.

Zobacz także:
REKLAMA