BMW iX M60 – drugie elektryczne M

BMW iX M60 to drugie, po BMW i4 M50, w pełni elektryczne auto spod znaku M. Ten niemały SUV oferuje osiągi supersportowego samochodu i spory zasięg.

BMW iX M60 fot. materiały prasowe
BMW iX M60

BMW iX wchodzi do gry w topowej wersji, opracowanej przez BMW M. Jak wspomnieliśmy, nie jest to pierwsze elektryczne BMW M, bo wcześniej zadebiutowało i40 M50, ale to na pewno pierwszy tego typu model na nowoczesnej platformie modułowej i konstrukcji wykorzystującej lekkie materiały z włókna węglowego.

BMW iX M60 – silnik i osiągi

BMW iX M60fot. materiały prasowe
BMW iX M60

Model iX M60 ma napęd o mocy 403 kW, czyli 540 KM, co jest zauważalnym przyrostem względem najmocniejszej dotychczas wersji xDrive50 (503 KM). Z kolei w trybie Sport maksymalna moc sięga 455 kW, czyli 619 KM, a maksymalny moment obrotowy to potężne 1015 Nm lub nawet 1100 Nm przy włączonej funkcji Launch Control.

Przyspieszenie ze startu zatrzymanego do 100 km/h zajmuje BMW iX M60 zaledwie 3,8 s, a to poziom supersportowych samochodów, a nie sporej wielkości SUV-ów, prawda? Jak obiecuje producent, „niesamowite oddawanie mocy przez specyficzny dla M napęd elektryczny odczuwalne jest aż po wysoki zakres obciążeń, zapewniając niemal stały przyrost prędkości aż do elektronicznie ograniczonej wartości maksymalnej 250 km/h”.

BMW iX M60fot. materiały prasowe
BMW iX M60

Dodajmy, że zasięg BMW iX M60, według cyklu pomiarowego WLTP, wynosi do 566 km (EPA podaje 450 km). Energia gromadzona jest w akumulatorze o sporej pojemności 106,3 kWh. Przy wykorzystaniu mocnej, 200-kW ładowarki prądu stałego, akumulator może być uzupełniony od poziomu 10 do 80 proc. w 40 minut. Z kolei zatrzymanie się na jednej ze stacji szybkiego ładowania ma pozwolić w 10 minut zwiększyć zasięg o 120 km.

Na osiągi, wydajność i zasięg wpływa również zoptymalizowana aerodynamika, dzięki której BMW iX M60 osiąga współczynnik oporu powietrza Cx wynoszący 0,26 w trybie Sport. Umieszczony nisko w podłodze akumulator wysokonapięciowy obniża środek ciężkości pojazdu, co sprzyja zwinnemu prowadzeniu oraz poprawia rozkład masy między obie osie. Osiągi BMW iX M60 to nie tylko dynamiczne przyspieszanie, ale też świetna dynamika jazdy na zakrętach i precyzyjne prowadzenie nawet przy bardzo agresywnej jeździe. Jak obiecuje producent, również podczas jazdy na limicie układ jezdny daje kierowcy typowe dla BMW M klarowne informacje zwrotne.

REKLAMA

BMW iX M60 – stylistyka nadwozia i wnętrza

Sportowy charakter BMW iX M60 podkreślają zaciski hamulcowe sportowego układu hamulcowego lakierowane na niebiesko i opatrzone logo M, a także elementy zewnętrzne BMW Individual w kolorze tytanowego brązu oraz logo M w nowym wykończeniu w błyszczącym kolorze czarnym i w kolorze tytanowego brązu na przednich błotnikach i z tyłu. Opcjonalnie dostępne są 22-calowe aerodynamiczne obręcze kół w kolorze tytanowego brązu.

BMW iX M60fot. materiały prasowe
BMW iX M60

W kabinie uwagę zwracają wielofunkcyjne fotele ze zintegrowanymi zagłówkami, duży zakrzywiony wyświetlacz BMW, sześciokątna kierownica i antracytowa podsufitka. Wyeliminowanie tunelu środkowego elektrycznego SUV-a stworzyło dodatkową przestrzeń na nogi, a także miejsce na schowki i konsolę środkową, zaprojektowaną w stylu „wysokiej klasy mebla”.

Wyposażenie standardowe BMW iX M60 obejmuje m.in.:

  • BMW Live Cockpit Professional i naturalną interakcję BMW, które umożliwiają obsługę za pomocą mowy i gestów,
  • system nagłośnienia Diamond Surround marki Bowers & Wilkins,
  • światła laserowe BMW,
  • dostęp komfortowy,
  • aktywną wentylację foteli kierowcy i pasażera obok,
  • komfortowy pakiet ogrzewania.

BMW iX M60 będzie produkowane wraz z innymi wariantami elektrycznych modeli Sports Activity Vehicle (SAV) w zakładach BMW Group w Dingolfing. Samochód będzie miał swoją światową premierę na targach Consumer Electronics Show (CES) 2022 w Las Vegas. Sprzedaż na rynkach na całym świecie rozpocznie się w czerwcu 2022 r.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

REKLAMA