BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018

"Trójka" dla BMW jest tym, czym Golf dla Volkswagena - jest symbolem. Po serii zapowiedzi i zdjęć zamaskowanego auta w końcu zobaczyliśmy nowe BMW 3 w pełnej krasie. 

BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018 Szymon Piaskowski
BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018

W klasie średniej BMW 3 jeździ już od ponad 40 lat. W Paryżu zaprezentowano właśnie model siódmej generacji oznaczonej kodem G20. Do tej pory do klientów trafiło ponad 15 milionów egzemplarzy serii 3. Apetyt na kolejne lata jest więc duży. Samochody trafią do salonów w marcu 2019 roku. Produkcja odbywać się będzie w aż trzech fabrykach jednocześnie: w Monachium, w chińskim Shenyang oraz meksykańskim San Luis Potosi.

BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018 Szymon Piaskowski
BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018

Nowe BMW 3 ma wszystkie cechy, typowe dla tej marki. Kabina wygląda więc, jakby była cofnięta, wizualny „ciężar” auta leży za tylną osią, co jednoznacznie wskazuje na to, że mamy do czynienia z autem tylnonapędowym. Samochód zyskał 8,5 cm na długość, wydłużono też, o 4,1 cm, odległość między osiami. I to jednoznacznie czuć  w kabinie, która zyskała dużo „powietrza”. Zwiększony rozstaw kół będzie miał natomiast wpływ na stabilność.

Już w standardzie „trójka” będzie mieć w pełni diodowe reflektory, które za dopłatą będzie można zamienić na reflektory wykonane w technologii BMW Laser Light. Mają zasięg aż około 530 m. BMW jest pierwszym producentem na świecie, który wprowadza je do samochodu tej klasy.

BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018 Szymon Piaskowski
BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018

Kabina to miks nowoczesności i klasyki. Pokrętło systemu iDrive, tak chwalone, zostało na swoim miejscu. Przed oczami kierowcy w bogatszych wersjach występują cyfrowe zegary (zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala) a opcjonalny system head-up wyświetla się na powierzchni o 70% większej. Zmieniono też panel klimatyzacji, który teraz wygląda zdecydowanie nowocześniej, bo między nawiewami umieszczono elegancki wyświetlacz informujący o wybranym ustawieniu. Nowy jest też sposób obsługi oświetlenia, którym zarządza się poprzez panel obok kierownicy.

BMW 3 jest pierwszym modelem marki z asystentem podobnym do tego, który występuje w Klasie A Mercedesa. Reaguje on na naturalne komendy (na razie w j. angielskim) i potrafi np. zwiększyć chłodzenie, jeśli wypowiemy  frazę „jest mi ciepło”. Z pewnością w przyszłości system ten będzie reagował też na j. polski. Tym, co odróżnia go od systemu Mercedesa jest możliwość nadania mu imienia.

BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018 Szymon Piaskowski
BMW serii 3 - Paris Motor Show 2018

Inżynierom BMW udało się zachować idealny rozkład mas. Jednak w zależności od wersji BMW 3 może być o 55 kg lżejsze niż poprzednie. Poprawiono też właściwości aerodynamiczne nadwozia osiągając współczynnik oporu powietrza 0,23 Cx.  Nowy jest układ zawieszenia, który oparto o rewolucyjnie (tak przynajmniej zapowiada BMW) amortyzatory. Ich charakterystyka ma zależeć od skoku sprężyny, więc jeśli ten będzie spory, auto ma być komfortowe i łagodnie tłumić nierówności, jeśli niewielki, ma poprawiać stabilność i zwiększać pewność prowadzenia.

Dla kierowców o bardziej fantazyjnym usposobieniu BMW oferować będzie zawieszenie M – obniżone o 10 mm z elektronicznie sterowaną blokadą tylnego mechanizmu różnicowego. W takiej konfiguracji klient dostanie też adaptacyjny układ kierowniczy.

Na koniec – wersje napędowe. Oferta wystartuje od modelu 320i (R4 turbo/184 KM), wyżej będzie odmiana 330i (R4 turbo/258 KM). Więcej będzie diesli a jednego z nich będzie można zamówić też w w wersji z napędem xDrive 4x4 (320d/190 KM). Oprócz niego w gamie zobaczymy 318d (150 KM) i jedynego sześciocylindrowca w tym gronie, czyli 330d (265 KM). W przyszłości pojawią się odmiany 3-cylindrowe, hybryda plug-in oraz „emka”.

REKLAMA