BMW serii 5 – wyniki testów Euro NCAP

BMW 5, BMW, Kombi
BMW 5 kombi
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Standardowo auto oceniano w czterech kategoriach: bezpieczeństwo dorosłych, bezpieczeństwo dzieci, bezpieczeństwo pieszych oraz systemy bezpieczeństwa. Testowano model 530d.

W testach bezpieczeństwa dorosłych odczyty z manekinów pozwoliły na wystawienie pozytywnej oceny zarówno przy testach uderzenia z przodu jak i z boku pojazdu. Przy uderzeniu frontalnym szczególnie dobrze wypadła ochrona kolan i kości udowych kierowcy i pasażerów. Przy uderzeniu bocznym najbardziej narażone fragmenty ciała - głowa i miednica również są dobrze zabezpieczone. Także w kwestii ochrony w przypadku uderzenia od tyłu nie było zastrzeżeń co do wyników. W sumie w tej kategorii piątka zdobyła 95% możliwych punktów.

Ochrona dorosłych

Odczyty z manekinów podczas testów bezpieczeństwa dzieci pozwoliły na wydanie maksymalnej oceny na ochronę podczas uderzenia z przodu i z boku. Zarówno w przypadku manekina odpowiadającego wzrostem trzylatkowi (fotelik montowany przodem do kierunku jazdy), jak i tego, który symulował obecność dziecka w wieku 18 miesięcy (fotelik tyłem do kierunku jazdy), zakres ruchu głowy w momencie uderzenia trzymał się w normie. Wynik w tej kategorii - 81%.

Ochrona dzieci

W dziedzinie bezpieczeństwa pieszych zwrócono uwagę na "aktywną pokrywę silnika", w jaką wyposażone są modele serii 5. W momencie uderzenia pieszego pokrywa jest unoszona w czterech narożnikach by zamortyzować uderzenie i odsunąć pieszego od twardych elementów konstrukcji auta. Maksymalną ocenę w kategorii ochrony nóg pieszych otrzymał zderzak. Nie zapunktowała za to górna krawędź pasa przedniego, która w żaden sposób nie ogranicza kontuzji w przypadku uderzenia. Wynik procentowy - 78%.Ochrona pieszych

W dziedzinie systemów bezpieczeństwa BMW serii 5 osiągnęło wynik 100%. Zwrócono uwagę na seryjnie montowany układ ESP oraz urządzenie informujące kierowcę o obowiązujących ograniczeniach prędkości. W ocenie wspomniano też o systemie przypominania o zapięciu pasów, który jest dostępny dla wszystkich pasażerów w aucie.

Poniżej prezentujemy zapis wideo z przeprowadzonych testów:

 

REKLAMA