REKLAMA

Badania lekarskie na prawo jazdy – zasady, ważność, cena

Badania lekarskie na prawo jazdy są dla kandydatów na kierowców obowiązkowe. Ile ważne są takie badania, kto je przeprowadza, ile kosztują i jak w ogóle wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie Shutterstock
Badanie lekarskie

Prawo jazdy jest dokumentem, które uprawnia do prowadzenia określonych rodzajów pojazdów po drogach publicznych. Wymaga się zatem od kierowców, żeby stan ich zdrowia był wystarczająco dobry do bezpiecznego poruszania się o każdej porze dnia i roku, w każdych warunkach pogodowych.

W tym celu każdy kandydat na kierowcę musi obowiązkowo przejść kontrolę lekarską, która pozwoli ocenić, czy stan zdrowia danej osoby pozwala na prowadzenie pojazdów. Z reguły badanie lekarskie na prawo jazdy jest formalnością, trwającą kilkanaście minut i rzadko kiedy kończy się negatywną oceną. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Kto przeprowadza badania lekarskie na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy przeprowadzane są przez lekarza, orzecznika z uprawnieniami do wystawiania odpowiednich zaświadczeń.

Badanie lekarskie na prawo jazdy z reguły przeprowadzane jest w ośrodku szkolenia kierowców, do którego zapisał się kandydat na kierowcę. To duże ułatwienie, często stosowane przez ośrodki szkolenia. W innej sytuacji należy wyszukać odpowiedni Ośrodek Medycyny Pracy i tam umówić się na badania.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy ma stałą cenę, uregulowaną prawnie i kosztuje obecnie 200 złotych. W tej kwocie zawiera się kompleksowe badanie podstawowych parametrów, w tym wzroku.

Ze względu na dużą konkurencję, wiele ośrodków szkolenia kierowców – zwłaszcza w dużych miastach – stosuje zniżki i rabaty lub też oferuje badania lekarskie w cenie kursu. Warto dopytać o to, szukając najlepszej dostępnej oferty.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy?

Zakres badań lekarskich na prawo jazdy zależy od kategorii prawa jazdy, o którą stara się kandydat na kierowcę. Z reguły, jak wspomnieliśmy, jest to formalność trwająca kilkanaście minut, ale zdarza się, że lekarz wykryje problemy ze zdrowiem, schorzenia czy uzależnienie od alkoholu i wówczas skieruje kandydata na kierowcę na dodatkowe, specjalistyczne badania.

Badanie lekarskie zaczyna się od wywiadu ogólnego, w którym lekarz oceni stan psychiczny i ewentualne wskazówki świadczące o uzależnieniu od alkoholu, następnie badany jest wzrok.

Ważne, żeby do badania podejść wypoczętym i wyspanym oraz żeby wzrok nie był przemęczony – na przykład długim patrzeniem w smartfon, w oczekiwaniu na badanie.

Jeśli kandydat na kierowcę nosi okulary lub soczewki kontaktowe, musi zabrać je ze sobą i poinformować o tym fakcie lekarza. Wady wzroku, korygowane okularami lub soczewkami, nie stanowią w znakomitej większości przypadków przeciwwskazań do uzyskania prawa jazdy. W przypadku wad słuchu i noszenia aparatu słuchowego – podobnie, zabieramy wszystko ze sobą i informujemy lekarza.

Badanie lekarskie na prawo jazdy obejmuje również sprawdzenie innych podstawowych parametrów, jak działanie narządu słuchu czy równowagi. Osłuchane zostanie serce w kierunku oceny układu sercowo-naczyniowego oraz układ oddechowy.

Z palca pobrana zostanie krew i zbadana pod kątem poziomu cukru, dla wykrycia ewentualnej cukrzycy. Dlatego też przed badaniem lepiej unikać słodyczy i obfitych posiłków, które mogą zafałszować wynik.

Po zakończeniu badania lekarz wydaje orzeczenie. U niektórych osób w orzeczeniu mogą pojawić się dodatkowe adnotacje i kody. Z reguły dotyczą one wad wzroku, które mają ogólne oznaczenie 01.

W przypadku kodów warto zwrócić uwagę, co dokładnie wpisał lekarz, bowiem najbardziej ogólnym jest w tym przypadku kod 01.06, który oznacza konieczność stosowania okularów lub soczewek kontaktowych.

Kiedy kod to 01.01, kierowca może jeździć wyłącznie w okularach, natomiast kod 01.02 oznacza tylko soczewki kontaktowe. Przy obu tych kodach nie można stosować wymiennie okularów i soczewek.

REKLAMA

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Ile ważne są badania lekarskie na prawo jazdy?

W przypadku kierowców starających się o prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T prawo jazdy jest obecnie wydane na maksymalnie 15 lat. Okres ten może być jednak krótszy, ze względu na stan zdrowia. Decyduje o tym lekarz orzecznik.

W Polsce od stycznia 2013 roku nie są już wydawane bezterminowe prawa jazdy, jak to było wcześniej. Posiadacze bezterminowych praw jazdy muszą je jednak w końcu wymienić, ale jest na to dużo czasu – bo aż do 2033 roku.

Obecnie wszystkie prawa jazdy w Polsce są terminowe, a najdłuższym okresem ważności jest 15 lat. Przy czym ważność dotyczy dokumentu, a nie uprawnień. Co istotne, okres ten może się znacząco skrócić – nawet do 1 roku, jeśli podczas badań lekarskich na prawo jazdy wykryte lub stwierdzone zostały różnego rodzaju schorzenia lub wady – np. postępująca lub silna wada wzroku, słuchu, cukrzyca, itp.

Ważność badań lekarskich zależy także od rodzaju kategorii prawa jazdy – inaczej traktowani są „zwykli”, a inaczej zawodowi kierowcy, a także od wieku – np. seniorzy z wadą wzroku będą przechodzić badania lekarskie częściej.

Podsumowując, w przypadku braku orzeczenia lekarskiego, dokument jest ważny przez 15 lat i po tym czasie kierowca wymienia sam dokument, bez konieczności przeprowadzania badań lekarskich. Te konieczne będą jedynie wówczas, kiedy lekarz wydał orzeczenie o terminowych uprawnieniach.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA