REKLAMA

Baza CEPiK działa. 100 mln wyszukań w 2018 r.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, w 2018 roku ponad 100 mln razy kierowcy korzystali z możliwości sprawdzenia historii pojazdu.

Historia pojazdu Materiały prasowe
Historia pojazdu

CEPiK to system, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są m.in. dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach.

W ostatnich latach poszerzył się zakres usług, z jakich bezpłatnie skorzystać mogą kierowcy. Z wykorzystaniem bazy CEPiK sprawdzić można choćby historię używanego samochodu, czy też stan konta punktów karnych.

Historia pojazdu – 100 mln wyszukań

Dużą popularnością w 2018 roku cieszyła się możliwość sprawdzenia używanego samochodu, wykorzystująca usługę Historia pojazdu. Skorzystano z niej przeszło 100 milionów razy, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu możliwość.

E-usługa „Historia pojazdu” może pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

- Historia pojazdu to niejedyna e-usługa, która działa dzięki systemowi CEPiK. Mało kto wie, ale dzięki niemu działa też m.in. www.bezpiecznyautobus.gov.pl, na którym od ręki sprawdzimy, czy autokar którym np. nasze dziecko jedzie na ferie, w ogóle powinien ruszać w trasę – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź swoje punkty karne

Inną, popularną wśród kierowców e-usługą, jest możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. To alternatywa do wizyty na komisariacie. W 2018 r. skorzystało z niej 361 812 osób.

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego – wirtualne zatrzymania

1 października 2018 r., dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Od tego czasu, w razie konieczności, policja lub inne uprawnione do tego służby, dokonują tzw. wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

I tak od 1 października 2018 r. do końca grudnia tego roku dokonano 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. Zwrócono – 25 873 dowody rejestracyjne.

Zobacz także: bez dowodu i OC - co w razie stłuczki?

REKLAMA

CEPiK w Stacjach Kontroli Pojazdów

Z systemu CEPiK korzystają też starostwa i Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Tutaj liczby także robią wrażenie.

W 2018 r. starostwa, korzystając z systemu CEPiK, załatwiły ponad 18 milionów spraw – m.in. wydały 5 351 813 dowodów rejestracyjnych. W tym samym czasie, także korzystając z CEPiK, starostwa wydały też 5 957 926 pozwoleń czasowych.

Dane do systemu CEPiK przekazują także Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). To one dołączają informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania. Dzięki temu wiemy, że w 2018 r. w SKP na terenie całej Polski przeprowadzono 17 654 508 badań zakończonych wynikiem pozytywnym, 615 177 – negatywnym, a 7 863 badań przerwano.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA