Będzie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Polskim kierowcom spodoba się pomysł GDDKiA, która chce wprowadzić zakazy wyprzedzania dla ciężarówek na większości dróg. Druga strona, czyli firmy transportowe jest przeciwna.

Wyprzedzanie TIR
fot. tiry.arbiter.pl

Widok wyprzedzających się kilometrami ciężarówek to widok bardzo popularny na polskich autostradach. TIR-owcy bardzo często wyprzedzają się na tempomacie, jadąc niemalże z tą samą prędkością. To irytuje kierowców aut osobowych, którzy są blokowani przez duże ciężarówki. Na początku czerwca GDDKiA wprowadziła zakazy wyprzedzania dla "słoni" na autostradzie A2 między Wiskitkami a Warszawą. Przepis wprowadzono ze względu na czas wymiany ekranów akustycznych. Rozważane jest także wprowadzenie zakazu na stałe.

Na jakich odcinkach będą zakazy? Na autostradzie A2, na odcinku Września–Konin o zakaz wyprzedzania dla ciężarówek stara się Autostrada Wielkopolska. Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że zakaz miałby obowiązywać na obwodnicach większości polskich miast (jeśli jest ona co najmniej ekspresówką). O konkretnych drogach urzędnicy nie chcą mówić.

Przeciwne temu pomysłowi są firmy transportowe. Czasami manewr wyprzedzania jest konieczny i wymuszony sytuacją na drodze. Trasa i czas przewozu są zwykle tak opracowane, aby kierowca dojechał do celu, nie naruszając norm czasu pracy i odpoczynku. To wszystko da się precyzyjnie wyliczyć - odpowiada Tadeusz Wilk dyrektor w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Wilk twierdzi, że manewr wyprzedzania tyle trwa, ponieważ w TIR-ach ustawione są limity prędkości do 90 km/h. Blokady można zdjąć, ale trzeba liczyć się z niemałymi mandatami. I tu zaczyna się problem. Żeby ciężarówki mogły się sprawnie wyprzedzić, kierowcy wyprzedzanych pojazdów muszą zwolnić, a robią to niechętnie.

Jak to wygląda w innych krajach? W Austrii, w zeszłym roku zdecydowano, że pojazdy o masie powyżej 7,5 tony nie mogą jeździć lewym pasem. W Belgii nie mogą wyprzedzać w czasie deszczu.

Jest niemalże pewne, że zakazy wyprzedzania dla ciężarówek pojawią się w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). Wyświetlanie limitów prędkości dla ciężarówek zostało ujęte w opracowaniu komunikatów, które będą wyświetlane na znakach zmiennej treści - twierdzi Jan Krynicki z GDDKiA.

Gdzie już dziś TIR-y nie mogą wyprzedzać? Takie przepisy obowiązują m.in. na trasie S6 wzdłuż obwodnicy Trójmiasta oraz na autostradzie A4 - na obwodnicy Krakowa i w rejonie Opola.

Zobacz również:
REKLAMA