Widok wyprzedzających się kilometrami ciężarówek to widok bardzo popularny na polskich autostradach. TIR-owcy bardzo często wyprzedzają się na tempomacie, jadąc niemalże z tą samą prędkością. To irytuje kierowców aut osobowych, którzy są blokowani przez duże ciężarówki. Na początku czerwca GDDKiA wprowadziła zakazy wyprzedzania dla "słoni" na autostradzie A2 między Wiskitkami a Warszawą. Przepis wprowadzono ze względu na czas wymiany ekranów akustycznych. Rozważane jest także wprowadzenie zakazu na stałe.
Na jakich odcinkach będą zakazy? Na autostradzie A2, na odcinku Września–Konin o zakaz wyprzedzania dla ciężarówek stara się Autostrada Wielkopolska. Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że zakaz miałby obowiązywać na obwodnicach większości polskich miast (jeśli jest ona co najmniej ekspresówką). O konkretnych drogach urzędnicy nie chcą mówić.
Przeciwne temu pomysłowi są firmy transportowe. Czasami manewr wyprzedzania jest konieczny i wymuszony sytuacją na drodze. Trasa i czas przewozu są zwykle tak opracowane, aby kierowca dojechał do celu, nie naruszając norm czasu pracy i odpoczynku. To wszystko da się precyzyjnie wyliczyć - odpowiada Tadeusz Wilk dyrektor w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.
Wilk twierdzi, że manewr wyprzedzania tyle trwa, ponieważ w TIR-ach ustawione są limity prędkości do 90 km/h. Blokady można zdjąć, ale trzeba liczyć się z niemałymi mandatami. I tu zaczyna się problem. Żeby ciężarówki mogły się sprawnie wyprzedzić, kierowcy wyprzedzanych pojazdów muszą zwolnić, a robią to niechętnie.
Jak to wygląda w innych krajach? W Austrii, w zeszłym roku zdecydowano, że pojazdy o masie powyżej 7,5 tony nie mogą jeździć lewym pasem. W Belgii nie mogą wyprzedzać w czasie deszczu.
Jest niemalże pewne, że zakazy wyprzedzania dla ciężarówek pojawią się w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). Wyświetlanie limitów prędkości dla ciężarówek zostało ujęte w opracowaniu komunikatów, które będą wyświetlane na znakach zmiennej treści - twierdzi Jan Krynicki z GDDKiA.
Gdzie już dziś TIR-y nie mogą wyprzedzać? Takie przepisy obowiązują m.in. na trasie S6 wzdłuż obwodnicy Trójmiasta oraz na autostradzie A4 - na obwodnicy Krakowa i w rejonie Opola.