Będziemy taniej serwisować auta

Warsztat samochodowy
Warsztat samochodowy

Nowe przepisy, zagwarantują prawo klientów do tańszych nieoryginalnych części zamiennych oraz przeglądów i serwisowania samochodów w atrakcyjnych cenowo nieautoryzowanych warsztatach.

Joaquin Almunia - unijny komisarz ds. konkurencji - przedstawił rozporządzenie jako prorynkowe i prokonsumenckie. Jak powiedział: "Jestem przekonany, że nowe ramy prawne przyniosą odczuwalne korzyści konsumentom wraz z obniżeniem kosztów napraw i utrzymania aut. "Wszystkie usługi, za które trzeba płacić, kierowca będzie mógł zrealizować w nieautoryzowanym serwisie bez utraty gwarancji".

Dziś właściciele nowych samochodów tkwią w szachu, gdyż w większości przypadków jakakolwiek naprawa, a nawet okresowa wymiana oleju wykonana poza ASO może oznaczać utratę gwarancji.

Według Komisji Europejskiej nowe przepisy ułatwią walkę z nieuczciwymi praktykami producentów samochodów, którzy np. nie chcą zdradzać niezależnym warsztatom i producentom części informacji technicznej pojazdu. Ponadto, autoryzowane serwisy mają mieć prawo do stosowania nieoryginalnych części zamiennych oraz odsprzedawania uzyskanych od producenta oryginalnych części niezależnym warsztatom - tak, by zapewnić jak największy wybór konsumentom.

By rozwiać wątpliwości właścicieli samochodów co do korzystania z nieautoryzowanych serwisów i części zamiennych, Komisja Europejska zapowiada wydanie specjalnej broszury informacyjnej w formie pytań i odpowiedzi.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 czerwca bieżącego roku.

REKLAMA
Zobacz również:
REKLAMA