Bentley Bacalar Mulliner (Genewa 2020)

Bentley Bacalar Mulliner to ściśle limitowany luksusowy kabriolet, który miał być pokazany na salonie samochodowym w Genewie. Kosztuje przeszło 7,5 mln złotych.

Bentley Bacalar Mulliner Materiały prasowe
Bentley Bacalar Mulliner

Pomimo odwołania Targów Genewa 2020, Bentley nie zrezygnował z prezentacji nowego dzieła, jakim jest ultraekskluzywny model Bentley Bacalar, przygotowany przez Mulliner – specjalny oddział marki, zajmujący się projektowaniem ekskluzywnych i limitowanych edycji.

Nazwa modelu wzięła się od urokliwej laguny Bacalar, która leży na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. Przy czym nazwa nie jest tu na wyrost, bo podobnie jak laguna Bacalar znana jest z krystalicznej i wielokolorowej wody w różnych odcieniach błękitu, tak i Bentley Bacalar Mulliner wygląda olśniewająco i przyciąga spojrzenia.

Zbyt wiele ich jednak nie przyciągnie, bowiem seria produkcyjna jest ściśle limitowana do zaledwie 12 egzemplarzy, przy czym wszystkie zostały już dawno wyprzedane. Zanim auto przybrało w ogóle ostateczny kształt.

Bentley Bacalar MullinerMateriały prasowe
Bentley Bacalar Mulliner

Zobacz także: premiery Genewy 2020 - serwis specjalny

REKLAMA

Bentley Bacalar Mulliner – nadwozie

Styliści tego pięknego kabrioletu wyraźnie czerpali inspirację z pokazanego w połowie 2019 roku modelu Bentley EXP 100 GT. Podobny do elektrycznego koncepcyjnego EXP 100 GT jest przód Bacalara, z potężnym grillem i okrągłymi światłami, z LED-ową listwą zachodzącą na bok auta.

Bardzo zbliżony jest też tył, z wąskimi światłami i głębokim wcięciem między zderzakiem a pełniącym rolę spoilera górnym pasem, nad lampami. Obłędna jest też sylwetka Bacalara, kiedy spojrzeć na nią z profilu. Mało który kabriolet wygląda równie proporcjonalnie i klasycznie.

Dodajmy jeszcze, że w kabinie, która jest zapożyczona z Bentleya Continental GT, wykorzystano tak ekskluzywne materiały, jak skóra, drewno, miedziane wstawki oraz wełna i aluminium. Ciekawostką jest fakt, że elementy z drewna wykonano z dębu liczącego... 5 tys. lat. Ponoć drzewo wyłowione zostało z dna rzeki i po odpowiedniej obróbce wykorzystane w Bentleyu.

Bentley Bacalar MullinerMateriały prasowe
Bentley Bacalar Mulliner

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA

Bentley Bacalar Mulliner – silnik i napęd

Przy całym porównaniu Bacalara do modelu koncepcyjnego EXP 100 GT pojawia się jedna zasadnicza różnica. Koncept wykorzystuje napęd elektryczny, pochodzący od czterech silników, dających łącznie moc 1340 KM i moment obrotowy sięgający 1500 Nm. Tymczasem Bentley Bacalar ma pod maską silnik spalinowy.

Jest to jednostka W12 twin-turbo, która z pojemności aż 6 litrów wyciska moc 659 KM – o 24 KM więcej niż w modelu Bentley Continental GT. Moment obrotowy sięga maksymalnej wartości 900 Nm. Nie znamy na tym etapie dokładnych osiągów Bacalara, ale z pewnością są one bardziej niż wystarczające.

Zresztą, jak już wspomnieliśmy, i tak wszystkie 12 egzemplarzy ma już swoich właścicieli, którzy czekają teraz na wyprodukowanie i dostawę.

Bentley Bacalar MullinerMateriały prasowe
Bentley Bacalar Mulliner

Zobacz także: elektryczny ID.3 to początek wysypu premier VW

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA