Bentley Bentayga Diesel - "ropniak" dla arystokraty

Pod maską Benlteya Bentaygi Diesla znajdziemy silnik wysokoprężny, który został przeszczepiony z Audi SQ7. Motor wyposażony jest w elektryczną sprężarkę, dzięki czemu moment obrotowy dostępny jest już od najniższych obrotów.

Bentley Bentayga Diesiel

Bentayga Diesel pod maską skrywa motor wykuty w Ingolstadt - 4.0 V8 TDI z zasilaną prądem sprężarką. Moc silnika to 435 KM (3750 obr./min.) i aż 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który jest dostępny już od 1000 obr./min, co przełoży się na świetne osiągi auta. Jak podaje producent Bentayga Diesel przyspiesza do 100 km/h w czasie 4,8 s, co jest takim samym wynikiem, jak w przypadku Audi SQ7. Prędkość maksymalna SUV-a z Crew została ustawiona na 270 km/h. Przy okazji Bentley Bentayga Diesel zgarnął tytuł najszybszego SUV-a wyposażonego w silnik wysokoprężny.

Bentley Bentayga Diesiel

Bentayga Diesel mimo wszystko ustępuje osiągami wersji z 6-litrowym W12. W prawdzie wariant z wysokoprężnym motorem maksymalny moment obrotowy ma dostępny już od 1000 obr./min. (w W12 od 1350 obr./min.), to jednak wersja z benzynowym silnikiem szybciej osiąga 100 km/h - 4.1 s. Co ciekawe motor V8 TDI jest 3 kg cięższy od jednostki napędowej 6.0 W12. Bentley Bentayga Diesel ma z kolei przewagę nad benzynową wersją w kluczowej dla niektórych kwestii. Chodzi rzecz jasna o zużycie paliwa. Bentley podaje, że auto z wysokoprężnym motorem potrzebuje średnio 7,9 l/100 km. Pełny bak (85 l) ma starczać na 1000 km, co jest przyzwoitym wynikiem jak na auto ważące blisko 2,4 tony (dokładnie 2390 kg).

Bentley Bentayga Diesel zostanie pokazany na targach Paryż Motor Show, a na drogi samochód wyjedzie w przyszłym roku. Cena auta na rynku brytyjskim ma wynosić od ok. 680 tys. złotych. Czyli za bardzo podobne osiągi, co w Audi SQ7 trzeba zapłacić aż 258 200 złotych więcej. Biorąc pod uwagę fakt, że aby kupić Bentaygę z motorem W12 trzeba swoje odczekać, to część klientów zrezygnuje i zamówi wariant z silnikiem wysokoprężnym. Naszym zdaniem i tak lepiej sprzedawać będzie się topowa odmiana. Bentayga z W12 przez wprowadzenie wersji z dieslem zyskała na prestiżu.  

Zobacz także:
REKLAMA