Bentley Bentayga Odyssean Edition, czyli zrównoważony luksus

Bentley uzupełnia gamę o kolejną wersję Bentaygi. W modelu serii Odyssean Edition wykorzystano bardziej przyjazne środowisku rozwiązania oraz hybrydowy napęd. Seria liczy raptem 70 sztuk.

Bentley Bentayga Odyssean Edition fot. materiały prasowe
Bentley Bentayga Odyssean Edition

Do rodziny luksusowych SUV-ów marki Bentley dołącza nowy hybrydowy model – Bentayga Odyssean Edition. Limitowana edycja koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i będzie ograniczona do zaledwie 70 egzemplarzy.

Bentley Bentayga Odyssean – oszczędnie i szybko...

Obecnie już połowa gamy modelowej brytyjskiego producenta jest dostępna w wersji hybrydowej. Tutaj nie jest inaczej, bo dla podkreślenia zrównoważonego charakteru modelu wykorzystano połączenie silnika spalinowego V6, napędu elektrycznego oraz zmodernizowanego akumulatora gromadzącego 18,0 kWh energii. Zapewniają one nowej Bentaydze szerokie spektrum osiągów – od cichego, bezemisyjnego trybu EV po iście przyspieszenie przy pełnym otwarciu przepustnicy, z zasięgiem wyłącznie elektrycznym poprawionym do co najmniej 45 km w cyklu WLTP.

Bentley Bentayga Odyssean Editionfot. materiały prasowe
Bentley Bentayga Odyssean Edition

Samochód napędzany jest przez 3-litrowy silnik benzynowy TFSI V6 i motor elektryczny o mocy 100 kW, które zapewniają łączną moc 468 KM i pozwalają rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy – jak wspomnieliśmy wcześniej, osiągi te są na miarę auta sportowego, a nie potężnego SUV-a. Maksymalna prędkość hybrydowego Bentaygi wynosi 254 km/h, a wrażenia z jazdy potęguje szybka reakcja hybrydowego układu napędowego, który bez opóźnień umożliwia dostarczenie wysokiego momentu obrotowego.

Dla bardziej efektywnego zarządzania zużyciem baterii podczas podróży, nowa hybrydowa Bentayga ma przycisk, który umożliwia kontrolę nad trzema trybami: EV Drive, Hybrid Mode i Hold Mode.

  • Tryb EV Drive włącza się natychmiast po uruchomieniu samochodu, korzystając z jazdy na napędzie elektrycznym. Jest to rozwiązanie na krótsze podróże.
  • Tryb Hybrid zwiększa wydajność i zasięg pojazdu, wykorzystując dane z inteligentnego systemu nawigacyjnego. Opcja ta jest odpowiednia przede wszystkim na dłuższe wyjazdy. System umożliwia automatyczny wybór trybu, odpowiedni do poszczególnych etapów podróży – wprowadzając miejsce docelowe, samochód będzie stale obliczał najbardziej efektywne wykorzystanie baterii i magazynował energię elektryczną na odcinkach podróży, na których jest ona najbardziej przydatna. Gdy pojazd dotrze do celu, ładowanie pokładowe zostanie zredukowane do zera, maksymalizując ogólną wydajność.
  • Tryb Hold z kolei równoważy moc silnika i energii elektrycznej, aby utrzymać wysoki poziom naładowania akumulatora.

Bentley Bentayga Odyssean Editionfot. materiały prasowe
Bentley Bentayga Odyssean Edition

Bentley Bentayga Odyssean – ...a do tego ekologicznie i komfortowo

Model Odyssean Edition został wyposażony w rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój, bo na przykład wewnątrz kabiny wykorzystany został fornir Koa. Jest to materiał o otwartych porach, który zużywa aż o 90 proc. mniej lakieru niż forniry o wysokim połysku, a deski rozdzielcze i listwy boczne wykończono minimalistycznym fornirem Piano Linen.

Bentley Bentayga Odyssean Editionfot. materiały prasowe
Bentley Bentayga Odyssean Edition

Podobnie jak w przypadku modeli Azure firmy Bentley, wersja Odyssean stawia na pierwszym miejscu dobre samopoczucie i komfort pasażerów. Luksusowy SUV został wyposażony w komfortowe przednie fotele z 22-stopniową regulacją oraz funkcją ogrzewania i wentylacji, która umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury ciała kierowcy i pasażera. Poczucie bezpieczeństwa i relaksu wzmacniają poza tym systemy wspomagające kierowcę, m.in. tempomat adaptacyjny, asystent pasa ruchu oraz system Bentley Safeguard.

Bentley Bentayga Odyssean Editionfot. materiały prasowe
Bentley Bentayga Odyssean Edition

Zelektryfikowana przyszłość Bentleya

Edycja Odyssean po raz pierwszy została wprowadzona przez brytyjskiego producenta w 2021 r. w rodzinie Flying Spur, czerpiąc inspirację z samochodu koncepcyjnego EXP 100 GT. Do 2025 r. pełna gama marki Bentley będzie oferowana z hybrydowymi układami napędowymi, co zbiegnie się z wprowadzeniem na rynek pierwszego w historii firmy z Crewe samochodu elektrycznego. Dodajmy, że Bentayga Odyssean Edition produkowana będzie począwszy od pierwszego kwartału 2023 roku.

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA