Bentley Bentayga pokazany oficjalnie - Targi Frankfurt 2015

Z przodu od razu widać, że to Bentley. Ogromny grill w kształcie plastra miodu przywodzi na myśl pozostałe modele. Ociekający chromem, skórą i drewnem Bentley Bentayga rozpoczyna podbój SUV-ów.

Wczoraj pokazywaliśmy jak nowy SUV bije rekord prędkości, mając nadzieję, że to już ostatnia zapowiedź. I nie pomyliliśmy się. Bentley przedstawia, wg. niego "najszybszego, najmocniejszego i najbardziej luksusowego SUV-a świata" - Bentaygę.

Z przodu w oczy rzuca się ogromny, chromowany grill w kształcie plastra miodu i okrągłe reflektory LED. Z przodu auto wygląda podobnie, jak pozostałe modele Continental GT czy Flying Spur. Auto wyróżnia się spośród braci pokaźnymi rozmiarami. W standardzie montowany jest szklany dach, elektrycznie regulowany. Składa się z dwóch okien, w sumie o pow. 1,35 m2 . Jednak auto nie powinno ważyć tyle co katedra. Dzięki zastosowaniu w głównej mierze aluminium, udało się zaoszczędzić 236 kg na karoserii.

Z drugiej strony, patrząc na wnętrze mamy wrażenie, że wszystkie te zaoszczędzone kilogramy "wpakowano" do kabiny. Skóra, drewno, stal, aluminium i mnóstwo elektroniki. Wszystko to spasowane i zmontowane ręcznie. Fotele ustawiają się w 22 płaszczyznach (brakuje jeszcze do najwygodniejszego fotela świata), są podgrzewane, wentylowane i oczywiście masują pasażerów. Bentley oferuje 4-osobowy wariant Bentaygi. Wówczas tylne fotele reguluje się w 18-płaszczyznach i w zasadzie można z nich nie wysiadać.

Najciekawszym elementem jest oczywiście silnik. To potężne, 6-litrowe W12 o mocy 608 KM i 900 Nm, które pozwala przyspieszyć Bentley'owi do 100 km/h w czasie 4,1 s. Przy tym ma być oszczędny, średnie spalanie ma kształtować się na poziomie 12,8 l/100 km. Bentley testował nowego SUV-a we wszystkich możliwych warunkach - od pustynnych prerii, gdzie panują temperatury rzędu 50°C oraz na obkutym lodem polu podbiegunowym z temp. -30°C. Na torze Nurburgring to auto pokonało ponad 400 okrążeń. Brytyjczycy zapewniają, że Bentayga będzie spisywała się doskonale w każdych warunkach.

Nowy SUV zostanie pokazany publiczności już w przyszłym tygodniu, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Do klientów pierwsze auta mają trafić na początku przyszłego roku. Bentayga ma kosztować ok. 300 000 euro, choć są to niepotwierdzone informacje.

REKLAMA