Bentley Bentayga pokazany oficjalnie - Targi Frankfurt 2015

Z przodu od razu widać, że to Bentley. Ogromny grill w kształcie plastra miodu przywodzi na myśl pozostałe modele. Ociekający chromem, skórą i drewnem Bentley Bentayga rozpoczyna podbój SUV-ów.

Wczoraj pokazywaliśmy jak nowy SUV bije rekord prędkości, mając nadzieję, że to już ostatnia zapowiedź. I nie pomyliliśmy się. Bentley przedstawia, wg. niego "najszybszego, najmocniejszego i najbardziej luksusowego SUV-a świata" - Bentaygę.

REKLAMA

Z przodu w oczy rzuca się ogromny, chromowany grill w kształcie plastra miodu i okrągłe reflektory LED. Z przodu auto wygląda podobnie, jak pozostałe modele Continental GT czy Flying Spur. Auto wyróżnia się spośród braci pokaźnymi rozmiarami. W standardzie montowany jest szklany dach, elektrycznie regulowany. Składa się z dwóch okien, w sumie o pow. 1,35 m2 . Jednak auto nie powinno ważyć tyle co katedra. Dzięki zastosowaniu w głównej mierze aluminium, udało się zaoszczędzić 236 kg na karoserii.

Z drugiej strony, patrząc na wnętrze mamy wrażenie, że wszystkie te zaoszczędzone kilogramy "wpakowano" do kabiny. Skóra, drewno, stal, aluminium i mnóstwo elektroniki. Wszystko to spasowane i zmontowane ręcznie. Fotele ustawiają się w 22 płaszczyznach (brakuje jeszcze do najwygodniejszego fotela świata), są podgrzewane, wentylowane i oczywiście masują pasażerów. Bentley oferuje 4-osobowy wariant Bentaygi. Wówczas tylne fotele reguluje się w 18-płaszczyznach i w zasadzie można z nich nie wysiadać.

Najciekawszym elementem jest oczywiście silnik. To potężne, 6-litrowe W12 o mocy 608 KM i 900 Nm, które pozwala przyspieszyć Bentley'owi do 100 km/h w czasie 4,1 s. Przy tym ma być oszczędny, średnie spalanie ma kształtować się na poziomie 12,8 l/100 km. Bentley testował nowego SUV-a we wszystkich możliwych warunkach - od pustynnych prerii, gdzie panują temperatury rzędu 50°C oraz na obkutym lodem polu podbiegunowym z temp. -30°C. Na torze Nurburgring to auto pokonało ponad 400 okrążeń. Brytyjczycy zapewniają, że Bentayga będzie spisywała się doskonale w każdych warunkach.

Nowy SUV zostanie pokazany publiczności już w przyszłym tygodniu, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Do klientów pierwsze auta mają trafić na początku przyszłego roku. Bentayga ma kosztować ok. 300 000 euro, choć są to niepotwierdzone informacje.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA