REKLAMA

Bentley Continental GT Speed: superluksusowy pocisk

Bentley Continental GT Speed jest najszybszą i najzwinniejszą odmianą sportowego gran turismo. Nowe wcielenie wariantu Speed korzysta z wielu rozwiązań poprawiających prowadzenie.

Bentley Continental GT Speed 2021 fot. materiały prasowe
Bentley Continental GT Speed 2021

Producent twierdzi, że pokazany właśnie Continental GT Speed jest szybki nie tylko na prostej, ale tym razem jeszcze lepiej radzi sobie w zakrętach. Pomimo sporej masy, która sięga blisko 2,3 tony! Zacznijmy jednak od silnika, którym w przypadku wariantu Speed jest topowy motor W12 twin turbo.

REKLAMA

Bentley Continental GT Speed 2021fot. materiały prasowe
Bentley Continental GT Speed 2021

12-cylindrowa jednostka napędowa ma 6-litrów pojemności i została w najnowszej wersji wzmocniona do poziomu 650 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym sięgającym 900 Nm. Taki zapas wystarczy, by katapultować ciężkie gran turismo w tempie supersamochodu, bowiem pierwsza „setka” pojawia się na liczniku już po zaledwie 3,5 sekundy. To poprawa o 0,1 s w stosunku do Continentala GT bez Speed w nazwie – z jednej strony niewiele, ale Bentley obiecuje, że na żywo czuć znacznie więcej, niż owe 0,1 s.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Dla zniwelowania efektu podsterowności, spowodowanej obecnością ciężkiego silnika W12 z przodu, Continental GT Speed oferuje system czterech skrętnych kół, który ma być znacznie bardziej pomocny i „aktywny”, niż w modelu Flying Spur, w którym jest także stosowany. Poza tym tylna oś zyskała elektroniczną blokadę dyferencjału eLSD, a nad opanowaniem przechyłów nadwozia czuwa znany choćby z Bentaygi system Bentley Dynamic Ride i trójkomorowe aktywne zawieszenie pneumatyczne z adaptacyjnym tłumieniem.

Bentley Continental GT Speed 2021fot. materiały prasowe
Bentley Continental GT Speed 2021

Sportowe doznania wzmacnia tryb Sport, w którym ośmiostopniowa, dwusprzęgłowa przekładnia działa szybciej, redukując przełożenie wcześniej oraz dłużej utrzymując wyższy bieg. Co ciekawe, odpowiednie ustawienie parametrów, w tym wyłączenie ESC, umożliwia wykonywanie efektownych poślizgów, któremu z pewnością towarzyszyć będą kłęby gęstego, siwego dymu z opon. Ale sport to nie tylko prowadzenie i przyspieszanie, bo równie ważne jest skuteczne zatrzymanie ciężkiego pojazdu. Nad tym czuwa układ hamulcowy z karbonowo-ceramicznymi tarczami i aż 10-tłoczkowymi zaciskami.

Bentley Continental GT Speed 2021fot. materiały prasowe
Bentley Continental GT Speed 2021

Wnętrze – też zmieniono. Obejrzycie je w naszej galerii zdjęć. A póki co ostatnia informacja – o cenie. Otóż Bentley Continental GT Speed wyceniony jest na okolice 275 tys. dolarów – o 50 tys. więcej niż za Continentala GT. Europejskie kwoty zostaną podane niebawem.

 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA