REKLAMA

Bentley EXP 100 GT już jeździ

Miesiąc temu Bentley zaprezentował zdjęcia koncepcyjnego modelu EXP 100 GT, a już teraz pojazd ujrzał światło dzienne.

Bentley EXP 100 GT Materiały prasowe
Bentley EXP 100 GT

Świętowanie 100-lecia istnienia marki to świetna okazja do pokazania światu czegoś wyjątkowego. Taki właśnie jest Bentley EXP 100 GT, który zadebiutował w wirtualnym świecie nieco ponad miesiąc temu.

O ile wersja produkcyjna pojazdu bazującego, czy raczej inspirowanego modelem EXP 100 GT, planowana jest na okolice roku 2035, to pojazd już teraz wyjechał na drogi. Póki co jednak mówimy o prezentacji na świeżym powietrzu i jeździe po zamkniętych drogach, w ramach odbywającego się niedawno święta motoryzacji Monterey Car Week.

Przy tej okazji możemy podziwiać zdjęcia Bentleya EXP 100 GT w plenerze, a nie tylko w studiu.

Bentley EXP 100 GT – ultraluksusowy pojazd elektryczny

Bentley EXP 100 GT jest póki co samochodem koncepcyjnym, z napędem elektrycznym i zdolnością do autonomicznej jazdy. Brzmi jak przyszłość, prawda? I ten właśnie model, a raczej wersja inspirowana niezwykłym konceptem, ma wyjechać na drogi w okolicach roku 2035. Czyli za około 16 lat.

Nadwozie EXP 100 GT jest wyjątkowe pod każdym względem. Spójrzcie na te linie, na smukłą sylwetkę, na potężny grill. Mamy tu do czynienia ze stylistycznym arcydziełem.

Zobacz także: mocniejszy od Chirona - Bugatti Centodieci

REKLAMA

REKLAMA

Bentley EXP 100 GT Materiały prasowe
Bentley EXP 100 GT

Jeśli chodzi o wymiary limuzyny, smukła sylwetka Bentleya EXP 100 GT mierzy aż 5,8 metra długości i 2,4 metra szerokości. Mimo tak dużych rozmiarów i użycia napędu elektrycznego, całość waży jedynie 1,9 tony. Wszystko dzięki szerokiemu zastosowaniu aluminium i włókna węglowego.

Bentley EXP 100 GT – silnik

Do poruszania samochodu służą cztery silniki, generujące łącznie 1500 niutonometrów momentu obrotowego i 1340 koni mechanicznych mocy. Mimo stosunkowo sporej masy, na sprint od 0 do 100 km/h model EXP 100 GT ma potrzebować zaledwie 2,5 sekundy, a maksymalnie rozpędzać się do 300 km/h.

Jeśli chodzi o zasięg, producent podaje, że ten dochodzić ma nawet do 700 kilometrów, oczywiście przy założeniu bardzo łagodnego obchodzenia się z pedałem gazu. Z kolei opcja szybkiego ładowania w zaledwie 15 minut uzupełni aż 80 proc. zapasu energii elektrycznej.

Zobacz także: Verva Street Racing 2019 - program i szczegóły

REKLAMA

Bentley EXP 100 GT Materiały prasowe
Bentley EXP 100 GT

Bentley EXP 100 GT – kabina

W środku ten Bentley ocieka luksusem. Wszechobecne są takie materiały, jak skóra, drewno, miedziane wstawki oraz wełna i aluminium. Ciekawostką jest fakt, że elementy z drewna wykonano z dębu liczącego... 5 tys. lat. Ponoć drzewo wyłowione zostało z dna rzeki i po odpowiedniej obróbce wykorzystane w Bentleyu.

Fotele są z kolei adaptacyjne i dostosują się do postury kierowcy i pasażera, ale co więcej, w czasie jazdy mogą zmieniać swoje ułożenie dla większego komfortu pasażerów. Można też zmieniać ich konfigurację, w zależności od trybu jazdy i własnych upodobań.

Wszystko to teoretycznie trafić ma na drogi w 2035 roku. Czy tak rzeczywiście będzie, czy też auto trafi po prostu do muzeum jako kolejna odważna wizja przyszłości, dowiemy się... w przyszłości. Tak czy inaczej, dobrze że takie śmiałe projekty powstają.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA