Bentley GT Speed - Inny wymiar

Tak smakuje luksus. Inaczej jeździ, brzmi, a nawet inaczej pachnie, niż auta, o których na co dzień mówimy „sportowe" czy „luksusowe". Bentley GT Speed po prostu przenosi w inny wymiar.

Bentley GT Speed
Potężne wloty powietrza, przez które oddycha dwunastocylindrowe monstrum, ukrywające się pod długą maską silnika, pieczołowicie wykonano z barwionego na ciemno litego chromu.

Polacy, podobnie jak inne nacje, znajdują coraz większe upodobanie w luksusowych autach.

Rok 2007. okazał się przełomowy i dla Bentleya, i dla Rolls-Royce'a. Pierwszy pokonał barierę 10 tysięcy sprzedanych na świecie egzemplarzy (przyrost o 25% w porównaniu z rokiem 2006.), natomiast drugi - 1000 (przyrost o 7%). W Polsce zarejestrowano w ubiegłym roku m.in. 11 Bentleyów (różne wersje modelu Continental), 1 Bugatti (Veyron) i 1 Maybacha. W sumie, aut tej ostatniej marki jeździ już po polskich drogach około 10. Większość została kupiona u oficjalnego przedstawiciela Maybacha w Warszawie.

Bentleyowy matrix uzależnia jeszcze bardziej po uruchomieniu silnika. Wówczas, przyjazny klubowy charakter wnętrza GT Speeda staje w mocnym kontraście do drapieżnych dźwięków wydobywających się spod maski silnika i przez układ wydechowy. Tak skomponowanego utworu nie powstydziłby się żaden z wielkich kompozytorów. Tuż po starcie tempo koncertu nie jest równe, ale idealnie oddaje charakter burzy, która rozkręca się w dwunastu cylindrach o łącznej pojemności sześciu litrów. Sekunda po sekundzie orkiestra napędowa Bentleya gra coraz spokojniej.

Koncert nabiera niepowtarzalnego brzmienia, gdy do głosu dochodzą dwie turbosprężarki. To dzięki nim silnik GT Speeda już przy 1750 obr/min potrafi zaczarować momentem obrotowym o wartości aż 750 Nm. Jego płaska charakterystyka i stały napęd na cztery 20-calowe koła obute w opony o rozmiarze 275/35 sprawiają, że w każdej chwili GT Speed gotów jest wystrzelić do przodu jak pocisk. 610 koni mechanicznych gotowych jest rwać do przodu od zaraz. Przy takiej mocy silnika auto, które waży ponad 2,3 tony, zdaje się lekkie jak piórko. Piórko gnane wichrem, co do "setki" rozpędza się w 4,5 s. Żeby przyspieszyć z 80 km/h do 120 km/h GT Speed potrzebuje zaledwie trzech sekund. Lepiej od razu dobrze wtulić się w wygodny fotel i zaprzeć lewą nogą, bo siła przyspieszenia potrafi sponiewierać. Osiągi najszybszego Bentleya również przenoszą w inny wymiar. Wymiar, z którego najtrudniej wrócić do rzeczywistości.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Mariusz Barwiński, Paweł Pulak (1)

Serwis szyty na miarę

Maciej janiszewski, Dyrektor Generalny Bentley Warszawa, mówi o standardach serwisowych.

Nasz serwis istnieje od wiosny i na brak klientów nie narzeka. Co tydzień obsługujemy od 3 do 5 aut. Ich właściciele bywają w swoich maszynach fanatycznie zakochani. Osobiście przyjeżdżają do serwisu i życzą sobie być obecni podczas przeglądu. Nie po to, żeby nas kontrolować, ale dlatego, że lubią sami popracować przy swoim aucie. Oczywiście wychodzimy im naprzeciw i mamy na tę okazję specjalny roboczy kombinezon. Tym, którzy mieszkają daleko od Warszawy oferujemy dowóz ich auta do naszego serwisu. Przygotowaliśmy do tego specjalną ciężarówkę z zabudową chroniącą cenny ładunek przed wzrokiem ciekawskich - dbamy o imidż, bo Bentley na lawecie nie prezentowałby się dobrze. Zadbaliśmy też o to, by klienci nie musieli zbyt długo czekać na obowiązkowy przegląd, jak zdarza się to w najbliższych stacjach obsługi poza Polską - w Berlinie i Wiedniu. Właśnie tam dotychczas serwisowali swoje auta nasi klienci, więc otwarcie serwisu w Warszawie okazało się strzałem w dziesiątkę. Pracy nam nie zabraknie, bo tylko w ostatnich latach Polacy sprowadzili do Polski około 50 nowych Bentleyów, głównie różnych wersji Continentala z lat 2006-2008. My także rozpoczęliśmy sprzedaż nowych aut.

Zobacz również:
REKLAMA