Benzyna i gaz stabilne, olej tańszy

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg regularnych notowań cen paliw na stacjach w Polsce, jakie prowadzi firma e-petrol.pl, w tym tygodniu średnia cena benzyny "95" to 3,85 zł/l, czyli o symbolicznego grosza wyżej niż przed tygodniem. Olej napędowy jest tańszy w porównaniu z poprzednim notowaniem o 4 gr. - kosztuje 3,49 zł/l. Autogaz utrzymał poziom 1,69 zł/l. Cena tego paliwa stanowi teraz zaledwie 44 proc. ceny benzyny, wobec której jest właśnie alternatywą. LPG jest wiec teraz wyjątkowo konkurencyjne.

Olej napędowy na stacjach potaniał we wszystkich województwach, choć oczywiście w różnej skali. Najsilniejszy ruch objął stacje na Podlasiu. W przypadku benzyn w niektórych regionach w minionym tygodniu były obniżki, zaś w innych kierowcy widzieli na pylonach stacji podwyżkę cen.

Po okresie zniżek cen u wiodących polskich operatorów hurtowych (jeszcze w ubiegłym tygodniu), od kilku dni powracają podwyżki, niwelujące większość wcześniejszego ruchu w dół. Są one wynikiem podwyżki cen w notowaniach ropy naftowej i paliw gotowych na rynkach międzynarodowych.

Ogłoszony przez amerykańską administrację nowy plan ratowania tamtejszego sektora finansowego, pogrążonego od kilku miesięcy w recesji która potem rozszerzyła się na wszystkie regiony świata i większość rynków, został na światowych giełdach przyjęty z wyjątkowym optymizmem. Wprawdzie nie jest to absolutnie pierwszy plan pomocowy dla gospodarki, a żeby wszystkie one, ogłaszane od kilku miesięcy, zaczęły działać, potrzebny jest czas, to jednak tym razem widzimy na giełdach, w tym naftowych, reakcję w postaci zwyżek cen. Baryłka ropy naftowej gatunku Brent, notowana na giełdzie w Londynie, po raz pierwszy od początku stycznia wyszła powyżej poziomu 50 USD (dotychczas poruszała się w kanale 40-50 USD). Pociągnęło to za sobą podwyżkę cen także u polskich firm, umacniający się wciąż lekko wobec dolara amerykańskiego polski złoty był w stanie tylko częściowo zamortyzować zwyżkę notowań ropy i paliw. Polscy kierowcy powinni więc na razie porzucić nadzieje na głębsze spadki cen paliw tradycyjnych - benzyn i oleju napędowego. Autogaz pozostanie w najbliższym czasie mocno konkurencyjny cenowo.

 źródło: e-petrol

REKLAMA

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA