Benzyna na stacjach najtańsza od wiosny 2007

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg najnowszych danych ze stałego monitoringu cen na stacjach paliw w Polsce, jaki prowadzi e-petrol.pl, przeciętna cena benzyny 95 w Polsce wynosi teraz 4,14 zł/l i jest o 5 gr. niższa niż w zeszłym tygodniu. Olej napędowy potaniał o 7 gr., do ceny 4,06 zł/l. Przeciętna cena autogazu spadła o symbolicznego grosza i teraz to 2,27 zł/l. Sukcesywnie powiększa się liczba miejscowości, gdzie na stacjach paliwa tradycyjne - benzyna, olej napędowy - sprzedawane są wyraźnie poniżej 4 zł/l.

Ostatni raz przeciętna cena benzyny 95 była niższa, wg danych e-petrol.pl, w pierwszym tygodniu kwietnia 2007 i wynosiła wtedy 4,09 zł/l. W przypadku oleju napędowego kierowcy płacą za niego najmniej od ponad pół roku (25 lutego 2008 przeciętna cena wyniosła 3,99 zł/l).

Rekordy cenowe na polskim rynku ustanowione zostały w lipcu tego roku, kiedy to średnio za litr benzyny i oleju napędowego płaciliśmy około 4,7 zł/l. Od tego czasu kierowcy, którzy tankują np. 40-litrowy bak, płacą na stacjach, za tankowanie "do pełna", mniej o około 30 zł/l, dla obu typów paliw.

Przy cenach ropy naftowej stabilizujących się ostatnio na poziomie około 60 USD za baryłkę i przy odrobieniu przez polską złotówkę części strat z ostatnich kilku tygodni wobec dolara amerykańskiego, powróciły znaczące spadki cen także na polski rynek hurtowy. Pozwala to oczekiwać dalszego ciągu obniżek cen w kolejnych dniach także w detalu.

Źródło: e-petrol

Zobacz również:
REKLAMA