Berlingo, Combo, Rifter już tylko elektryczne

Koncern Stellantis zaskoczył nas komunikatem, z którego wynika, że oferta kombivanów i vanów marek koncernu obejmie wyłącznie napędy elektryczne. Czy to nie za wcześnie na taki ruch?

Opel Combo-e Life materiały prasowe
Opel Combo-e Life

Do koncernu Stellantis należą od pewnego czasu marki, które wcześniej zgrupowane były w ramach koncernów PSA oraz FCA. Marki te produkują bardzo popularne modele typu kombivan, jak Peugeot Rifter, Citroen Berlingo czy Opel Combo, a także vany, w tym Opel Zafira Life, Peugeot Traveller czy Citroen SpaceTourer. Teraz wszystkie te samochody oferowane będą wyłącznie z napędem elektrycznym, a spalinowe warianty odchodzą do lamusa.

Zmiana dotyczy na razie wersji osobowych, natomiast dostawcze warianty pozostaną dostępne z napędami spalinowymi. Tak czy inaczej oznacza to, że teraz chętni na zakup osobowej wersji praktycznych kombivanów, nie mówiąc o vanach, muszą nie tylko wydać o dobrych kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, ale też liczyć się ze znacznie niższym realnym zasięgiem w przypadku wersji elektrycznych, względem tych spalinowych. Do tego dodajmy wciąż słabą infrastrukturę stacji ładowania i mamy przepis na mocny spadek sprzedaży tych modeli.

Za tymi zmianami stoi ekologia i normy emisji spalin w Europie, ale jesteśmy przekonani, że takim przedwczesnym ruchem koncern straci wielu klientów, którzy wybiorą teraz ofertę konkurencji. Renault Kangoo na przykład dostępne jest zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej. Volkswagen Caddy? Proszę bardzo, wciąż spalinowy, do tego produkowany w Polsce. Ford pokazał niedawno Tourneo Connecta, czyli bliźniaka Caddy’ego. Mercedes ma też swoją Klasę T.

Ale i to nie wszystko, bo ciekawostką jest, że Toyota wciąż oferować będzie Proace Verso i Proace City Verso w wersjach spalinowych. A to przecież modele konstrukcyjnie bliźniacze do wspomnianych na wstępie elektryków od koncernu Stellantis.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA