Best Cars 2008

Plebiscyt "Najlepsze Samochody Roku" jest organizowany od 33 lat przez niemiecki dwutygodnik "auto motor und sport" oraz redakcje współpracujących z nim czasopism motoryzacyjnych w 17 krajach Europy.

Best Cars 2008
Samochody najmniejsze - I miejsce - Fiat 500.

W tym roku w konkursie wzięło udział prawie 250 000 europejskich czytelników, a w tym 14 000 czytelników polskiej edycji magazynu. W tym roku czytelnicy wybierali swoje ulubione modele wśród 320 kandydatów w 10 klasach.

Na 17 krajów - w których czasopisma z rodziny "auto motor i sport" przeprowadziły plebiscyt "Najlepsze samochody roku 2008" - Fiat 500 wygrał w swojej klasie w dwunastu, w pięciu zaś (Niemcy, Hiszpania, Norwegia, Rumunia, Turcja) zajął drugie miejsce. Jeśli do tego dodać zwycięstwo Pięćsetki (z dużą przewagą) w konkursie Car of the Year oraz kolejki klientów zamawiających włoskiego retro-malucha, nie można nie uznać, że Fiat wykreował autentyczną gwiazdę.

Gdyby jakiś samochód wygrał we wszystkich 17 krajowych plebiscytach, otrzymałby ogólną ocenę 1,00 (średnia z zajętych miejsc). Pięćsetka okazała się w tym rankingu mistrzem uzyskując średnią 1,29. Do grona gwiazd plebiscytu - z wynikami poniżej 2,00 - należą ponadto: Ford S-MAX (1,41), BMW 5 (1,53), BMW X5 (1,71), Audi Q7 (1,76), Mini (1,82), Audi A4 (1,94). Stąd wniosek, że o wiele trudniej być dzisiaj gwiazdą w takich klasach, jak samochody małe, sportowe, luksusowe, czy kabriolety.

Na skali "patriotyzmu", do którego usposobione są zwłaszcza Francja, Włochy i Niemcy - choćby ze względu na bogactwo samochodowej oferty własnych producentów aut - przodują Niemcy, którzy tylko w jednej klasie oddali miejsce cudzoziemcowi (Mini); Włosi uczynili to w dwóch ("złoto" dla BMW 5 i BMW X5), Francuzi aż w siedmiu klasach postawili na obce modele. Najbardziej kosmopolityczni okazali się Szwedzi - w żadnej kategorii ich samochody nie wygrały.

W tej edycji Best Cars było bogato i ciekawie - 320 modeli aut do wyboru, sukcesy debiutantów, zachowanie (w porównaniu z wynikami z ubiegłego roku) pozycji lidera w 6 klasach przez plebiscytowych rutyniarzy. Jakie zmiany nastąpią po kolejnych wyborach? Jesienią ogłosimy kolejny, 15. już plebiscyt.

W naszej galerii przedstawiamy wszystkich laureatów konkursu. Zapraszamy również do obejrzenia relacji wideo z imprezy.

REKLAMA, WARTOŚĆ A CENA, SERWIS

Czytelnicy biorący udział w plebiscycie nie tylko wybierali najlepsze ich zdaniem auta w poszczególnych klasach. Oceniali również samochodowe marki m.in. pod względem jakości ich reklamy, stosunku wartości do ceny oferowanych przez nie aut, poziomu serwisu. Za aktywność reklamową Polacy najwyżej ocenili Fiata (wyżej niż w poprzednim plebiscycie); za nim znalazły się Renault oraz Skoda, Toyota i Citroën; trzy ostatnie "zaliczyły” lekki spadek uznania. Do następnych w kolejności – Opla, Volkswagena i Peugeota – zbliżyła się coraz bardziej dbająca o autopromocję Kia. Droższy towar powinien gwarantować lepszą jakość. Wolimy jednak produkty, których "rozsądna cena” nie odbija się na ich walorach. Za umiejętność osiągania udanego kompromisu między wartością a ceną najbardziej cenią czytelnicy Skodę, Forda i Fiata, a największy postęp w tym zakresie odnotowała ich zdaniem Kia. Dopiero za tymi markami plasują się Toyota, Audi, BMW i... Dacia. Za przyjazny dla klienta serwis, na pierwszym miejscu znalazła się Toyota, choć z nieco słabszym wynikiem (35% wskazań) niż w plebiscycie o rok wcześniejszym. Drugi jest Fiat (19%), liderujący grupie, którą tworzą razem z nim Volkswagen, Skoda, Ford, Opel, Mercedes, Audi, BMW i Honda.

REKLAMA