Best Cars 2017 - jak postrzegacie marki?

W ramach corocznego plebiscytu Best Cars Czytelnicy oceniają nie tylko samochody, ale także marki motoryzacyjne. Oto wyniki tegorocznego głosowania i tzw. wyniki wizerunkowe.

Plebiscyt Best Cars jest organizowany co roku, a jurorami są Czytelnicy "auto motor i sport" z 11 krajów europejskich oraz także takich państw jak Meksyk, Chiny czy Brazylia. Wszystkie oferowane na rynku samochody są pogrupowane w 11 klasach. Z każdym rokiem przybywa nowych modeli. W tym roku o głosy naszych Jurorów walczyło 378 aut, zaś w 2016 Czytelnicy wybierali spośród 364 modeli.

REKLAMA

Zobacz wyniki Best Cars 2017

Poniżej prezentujemy wyniki wizerunkowe ocenianych marek. Czyli wypadkową 6600 nadesłanych do nas opinii o markach motoryzacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Audi RS 3 Sportback
Audi RS 3 Sportback po face liftingu

DOBRZE WYKONANE

 1. Audi - 55%
 2. BMW - 43%
 3. Mercedes - 42%

W tej kategorii króluje Bundesliga w postaci Audi, BMW i Mercedesa. Na Volvo, czwarte na liście, zagłosowało 29% Czytelników, piąty był Lexus z wynikiem 27%. Wynik powyżej 20% zanotowały jeszcze tylko Porsche oraz Toyota. Uwagę zwraca to, że do góry w tej kategorii idzie Volvo, które w tym roku zgarnęło o ponad 5% więcej głosów niż w zeszłym. „Wielka trójka” rządzi też w innych europejskich krajach. 

Procentowy udział głosów - dobrze wykonane

REKLAMA

Toyota Prius Plug-In
Toyota Prius Plug-In

SAMOCHODY NIEZAWODNE

 1. Toyota - 55%
 2. Honda - 28%
 3. Audi - 26%

Od lat w tej kategorii niezmiennie Toyota odjeżdża konkurentom. W tym roku nawet powiększyła swoją przewagę (48% głosów w edycji 2016 i 55% teraz). Czy to efekt pamięci o starych Corollach, Carinach i Camry? A może zasługa nowych, hybrydowych modeli? W tej kategorii widać, że za samochody niezawodne uznajemy przede wszystkim auta japońskie – w pierwszej piątce spoza tego kraju jest tylko Audi, a są w niej jeszcze Mazda i Lexus). 

 • W ciągu 20 lat o połowę spadła liczba głosów oddanych na BMW - do 20%.

REKLAMA

REKLAMA

Volvo V90 Cross Country

WYSOKI POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

 1. Volvo - 69%
 2. Mercedes - 39%
 3. Audi - 33%

Od lat za auta szczególnie bezpieczne Czytelnicy uznają modele Volvo. W tym roku Szwedzi nawet powiększyli swoją przewagę nad Mercedesem, zdobywając o prawie 5% więcej głosów (Mercedesowi też wzrosło, o 2%). Trzecia bezpieczna marka to Audi, której wyższość w tym roku musiało uznać BMW. W polskiej edycji Best Cars nie zdarzyło się, żeby ktoś strącił Volvo z piedestału, przez lata próbował Mercedes, ale nie udało mu się to nawet wtedy, gdy był w szczytowej formie.

 • 52% to rekordowy wynik Renault z 2004 r. W edycji 2017 Francuzi dostali 14%.

REKLAMA

Auto Motor i Sport
Toyota Mirai

PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

 1. Toyota 60%
 2. Lexus 25%
 3. Volvo 17%

W tej kategorii Toyota wypracowała sobie taką pozycję jak Volvo w kategorii „wysoki poziom bezpieczeństwa”. Dużo głosów zdobył też Lexus, a klamrą spinającą te wyniki są oczywiście samochody hybrydowe. Toyota utrzymuje nawet tendencję wzrostową, bo w zeszłym roku na japońską markę zagłosowało o 5% Czytelników mniej. Z trzeciego miejsca cieszy się natomiast Volvo, które zepchnęło z podium BMW. 

REKLAMA

REKLAMA

BMW Group
BMW i8 Celebration Edition

NAJNOWSZA TECHNOLOGIA

 1. BMW 45%
 2. Audi 43%
 3. Mercedes 42%

Podobnie jak rok temu, trzy pierwsze miejsca przypadły markom niemieckim, które w edycji 2017 ustawiły się w identycznej jak przed rokiem kolejności. O ile jednak BMW w tym roku straciło ok. 1% głosów, o tyle Audi i Mercedes po procencie zyskały. Duży skok (o jedną trzecią w ciągu roku) wykonało Volvo, które zdobyło 29% głosów.

 • 1999 r. - common-rail, wynalazek Alfy Romeo, dał jej 18 lat temu 17% głosów 

REKLAMA

Toyota Land Cruiser V8 Limited - król dżungli Toyota Land Cruiser V8 Limited - król dżungli
Toyota Land Cruiser V8 Limited - król dżungli

DOBRY SERWIS

 1. Toyota 31%
 2. Skoda 21%
 3. Volkswagen 16%

Na dwóch pierwszych miejscach, w porównaniu z zeszłoroczną edycją nic się nie zmieniło, na podium udało się za to wjechać Volkswagenowi, który zastąpił na trzeciej pozycji Audi. Co ciekawe, auta trzech marek zajmujących podium w tej kategorii są też najchętniej kupowane przez polskich klientów (dane za rok 2016), przy czym w statystykach sprzedaży to Skoda prowadzi, Volkswagen jest drugi, a Toyota trzecia.

 • 57% - w czaszach Cinquecento i Bravy (edycja 1996) to Fiat ceniony był za dobry serwis

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Kodiaq
Skoda Kodiaq 1.4 TSI DSG

CENA ODPOWIADA WARTOŚCI

 1. Skoda 31%
 2. Fiat 22%
 3. Kia 22%

W największym skrócie w tej kategorii chodzi o to, ile treści oferują konkretne modele konkretnych marek w odniesieniu do ich ceny. W tym roku w tej kategorii odrodził się Fiat, który głosy może pewnie zawdzięczać Tipo – dużemu, komfortowemu i wygodnemu autu za niewygórowaną cenę. W zeszłym roku na drugim miejscu w tej kategorii mieliśmy Dacię. Tradycyjnie już wysoko w rankingu punktuje Kia, na którą wskazało o 2% więcej głosujących niż przed rokiem.

 • Kia startowała z poziomu 1%, by od 2008 roku osiągać co najmniej 20% głosów.

REKLAMA

Toyota C-HR
Toyota C-HR

DOBRA CENA PRZY ODSPRZEDAŻY

 1. Toyota 42%
 2. Audi 38%
 3. Volkswagen 34%

Ta kategoria mówi, które samochody najlepiej trzymają swoją cenę i tracą najmniej na wartości. Tradycyjnie w Polsce najlepsze pod tym względem są auta niemieckie i japońskie. W tym roku na pierwsze miejsce wysforowała się Toyota, która z najwyższego stopnia podium zrzuciła Audi. Na trzecim miejscu, bez zmian, pozostał Volkswagen. Japończycy zanotowali poważny wzrost, bo aż o 8%.

 • Z 7 do 42% taki wzrost w tej kategorii osiągnęła Toyota w ciągu ostatnich 23 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Alfa Romeo Giulia
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio / fot. Mariusz Barwiński

ŁADNY, STYLOWY WYGLĄD

 1. Alfa Romeo 41%
 2. Mercedes 25%
 3. BMW 24%

Alfie Romeo tylko raz w historii, w pierwszej polskiej edycji Best Cars, nie udało się przekroczyć progu 20% głosów (zdobyła 19%). Od tego czasu regularnie punktuje, a wyniki około 40-procentowe osiąga od 1999 r., czyli od czasów, kiedy na rynku zadomowiała się Alfa Romeo 156. Do czołówki zbliża się ostatnio Volvo, które w porównaniu z zeszłym rokiem zanotowało 7-procentowy wzrost (wynik 23% – tyle co Jaguar i Mazda).

 • 1% czytelników uznało w 2001 roku, że Mazda ma stylowy wygląd, w 2017 - 23%

REKLAMA

Porsche 911 Turbo S Cabriolet

PRODUKUJĄ SAMOCHODY SPORTOWE

 1. Porsche 64%
 2. BMW 42%
 3. Audi 37%

W tej kategorii od lat wyniki na poziomie 60-70% uzyskuje Porsche (choć w ostatnich latach widać lekki spadek). Coraz lepiej radzi sobie za to Audi, którego wyniki wzrosły szczególnie wtedy, gdy do produkcji wszedł model R8. 6-procentowy spadek w zestawieniu zanotowało z kolei Subaru, osiągając w 2017 r. wynik 27%.

 • Z 9 do 27% - dzięki takim modelom jak AMG GT wynik Mercedesa wzrósł w ciągu 23 lat trzykrotnie

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Kodiaq Scout
Skoda Kodiaq Scout

DOBRZE REKLAMOWANE

 1. Skoda 32%
 2. Audi 23%
 3. Volkswagen 22%

Zasada jest prosta – im więcej marki w reklamach, tym lepiej zapada ona w pamięć. Dobrze pokazuje to przykład Opla, który dobry wynik (17%, o 4% mniej głosów niż w zeszłym roku) wciąż zawdzięcza reklamom z polskimi piłkarzami pewnego niemieckiego klubu. Skodzie w ciągu roku z kolei przybyło 4%.

 

REKLAMA

BMW M2

LUBIĘ TĘ MARKĘ

 1. BMW 27%
 2. Audi 26%
 3. Volvo 22%

To najbardziej emocjonalna z kategorii wizerunkowych w Best Cars. Wciąż 1-procentową przewagę nad Audi utrzymuje BMW, które wygrało po raz piąty z rzędu. Z trzeciego miejsca zepchnięty został w tym roku Mercedes, którego wyprzedziło nie tylko Volvo, ale i Alfa Romeo. Spory spadek (z 17 do 8%) zanotował też Jeep. Wysoko jest Peugeot, którego lubi tylko o 1% mniej Czytelników niż Porsche.

 • 11% - tyle głosów w edycji 2017 zebrał VW. To najgorszy wynik w historii.

REKLAMA

REKLAMA