Bez podwyżek przed Bożym Narodzeniem

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Baryłka ropy naftowej Brent w dostawach terminowych, notowana na giełdzie londyńskiej, w tym tygodniu poruszała się cały czas blisko wartości 90-92 USD. Na rynku zachodnioeuropejskim benzyny i oleje napędowe w skali piątek-czwartek potaniały o prawie 2 proc.

W środę dotarła do inwestorów informacja, że kolejny raz spadły zapasy ropy w USA, jednak ta wiadomość nie miała większego przełożenia na rynek. Cały czas dochodzą bowiem złe dane makroekonomiczne z USA, a obawy o recesję tamtejszej gospodarki stają się poważniejsze. Druga gospodarka świata, chińska, w tym tygodniu przeszła kolejną podwyżkę stóp procentowych, co jest elementem "schładzania" jej tempa rozwoju. Obawy o to, że rynki światowe może dotknąć kryzys, a tym samym popyt na ropę i paliwa będzie mniejszy, przełożyły się na konsolidację cenową. Można oczekiwać, że w końcówce tego tygodnia i w poniedziałek większych zmian na giełdach naftowych nie zobaczymy, a cena utrzyma się blisko obecnych poziomów, chyba że inwestorzy dostaną nagle jakąś ważną, niespodziewaną wiadomość.

Przedświąteczny tydzień przyniósł na polskim rynku hurtowym podwyżki cen wszystkich gatunków paliw. Po spadkach, które z pewnością ucieszyły kierowców, od 13 grudnia znów obserwujemy podwyżki. Średnio rafinerie wyceniają 1000 litrów benzyny bezołowiowej na 3296 zł netto, identyczna ilość oleju napędowego kosztuje 3104 zł netto.

Ostatni tydzień to osłabienie złotówki wobec amerykańskiego dolara. "Zielona" waluta poprawiła swoje notowania wobec innych głównych. Jeszcze w zeszły czwartek fixing USD/PLN wynosił 2,4373, natomiast dzisiaj 2,5168. To jeden z głównych czynników odpowiadających za ciąg podwyżek cen hurtowych paliw w polskich rafineriach w ostatnich dniach.

Z analiz e-petrol.pl wynika, że w nadchodzącym tygodniu ceny w hurcie nie powinny ulęgać większym wahaniom, możliwe jednak są niewielkie (5-7 zł na metrze sześciennym) podwyżki cen oleju opałowego i napędowego.

Kierowcy, którzy planują wyjazdy w okresie Świąt Bożego Narodzenia i tuż przed Nowym Rokiem mogą spodziewać się, że detaliczne ceny paliw utrzymają się na poziomach bliskich obecnym. Benzyna kosztuje średnio w kraju 4,35 zł, olej napędowy 4,15 zł za litr. Najbardziej stabilnym cenowo paliwem jest autogaz, który od kilku tygodni kosztuje średnio 2,28 zł.

Gabriela Kozan
Szymon Araszkiewicz
e-petrol.pl

REKLAMA