Bezgłośnikowy system car audio Continental

Continental to znany producent opon. Firma opracowała tymczasem... bezgłośnikowy system audio do samochodu. Jak to działa?

Bezgłośnikowy system car audio Continental
Bezgłośnikowy system car audio Continental
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Prototyp systemu Ac2ated Sound firmy Continental, zamiast klasycznych głośników, wykorzystuje niewielkie tzw. przetworniki wibracyjne, które tworzą dźwięk przy pomocy wprawiania w wibracje powierzchni znajdujących się we wnętrzu auta.

REKLAMA

Rozwiązanie jest oparte na wieloletnich doświadczeniach firmy w zakresie badań NVH (Noise, Vibration, Harshness – hałas, drgania, szorstkość), mających na celu m.in. lepsze wygłuszenie wnętrz samochodów.

Jak czytamy w komunikacie firmy, bezgłośnikowy system audio czerpie inspirację z zasady działania instrumentów smyczkowych. Według niektórych ekspertów, to rozwiązanie może w przyszłości zrewolucjonizować systemy nagłośnienia w pojazdach i pozwoli zrezygnować z instalacji klasycznych głośników.

System Ac2ated Sound, jak wspomnieliśmy wyżej, działa na podobnej zasadzie, jak instrumenty smyczkowe. Fale dźwiękowe wytwarzane są przez przetworniki wibracyjne, które są podobne do rdzenia tradycyjnego głośnika. Składają się z magnesu i wibrującej cewki, przetwarzającej elektryczny sygnał na ruch.

Jednak zamiast drgającej membrany, która jest częścią klasycznych głośników, do emitowania dźwięku wykorzystywane
są powierzchnie wewnątrz pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Za sprawą odpowiedniej technologii, fale dźwiękowe są przenoszone na wewnętrzne elementy auta, np. deskę rozdzielczą lub boki drzwi. Ich powierzchnia zmienia się wówczas w... głośnik.

Producenci nowoczesnych samochodów przywiązują dużą wagę do nagłośnienia. Obecnie dostępne samochodowe systemy audio, uzyskujące dobry dźwięk przestrzenny 3D, mogą składać się z ponad 20 głośników, które ważą nawet 15 kg, a ich objętość całkowita może zająć przestrzeń nawet 30 litrów. Bezgłośnikowy system Continental jest znacznie mniejszy - może ważyć zaledwie 1 kg, a objętość zabudowy nie przekraczać 1 litra.

Producent zapewnia, że system oferuje wysoką jakość dźwięku, zapewniając bogaty i równomiernie rozłożony dźwięk w samochodzie.

REKLAMA