Bierz życie za rogi!

Dodge Caliber SRT4
Dodge Caliber SRT4

W czeluściach komory silnika ma tyle koni mechanicznych, co Mitsubishi Lancer Evo X, czyli znacznie więcej niż inne sportowo namaszczone kompakty. Nowa odmiana Calibra wyróżnia się agresywną sylwetką charakterystyczną dla wszystkich odmian SRT, nowym pasem przednim z kanałami powietrznymi wentylacji hamulców oraz szerokim centralnym wlotem powietrza do chłodnicy silnika.

Na masce znalazł się wlot powietrza chłodzącego komorę silnika oraz dwie szczeliny wylotowe dla powietrza gorącego. Aerodynamikę pojazdu poprawia także zintegrowany spoiler dachowy nad oknem tylnym, wygładzający przepływ strug powietrza i dociskający pojazd do podłoża.

W kabinie uwagę zwracają głęboko wyprofilowane, sportowe fotele i specjalny dla tej wersji wyświetlacz, dzięki któremu można mierzyć czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h, hamowania ze 100 km/h do 0, czas przejazdu ¼ mili oraz przeciążenia występujące w zakrętach.

W celu obniżenia środka ciężkości i uzyskania bardziej przysadzistej sylwetki obniżono zawieszenie o 28 mm z przodu i 22 mm z tyłu, dostrajając je odpowiednio do osiągów pojazdu. Wysoką skuteczność hamowania zapewniają wentylowane tarcze hamulcowe o wymiarach 340x28 mm z przodu i 302x10 mm z tyłu.Przednie dwutłoczkowe zaciski hamulcowe wykonano ze stopu aluminium.

Moc 295 koni mechanicznych i wysoki moment obrotowy (363 Nm) doładowanego silnika o pojemności 2,4 litra przenoszone są na koła przednie poprzez sześciostopniową mechaniczną przekładnię Getrag. O jak najlepszą trakcję dba elektronicznie sterowany system BLD (brake-lock differential - funkcja blokady mechanizmu różnicowego za pomocą hamulców).

Dodge Caliber SRT4 przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie nieco powyżej 6 sekund i może pojechać z prędkością 245 km/h. Gazy spalinowe z silnika odprowadzane są poprzez wolnoprzepływowy układ wydechowy z dwoma katalizatorami.

Cena Dodge'a Caliber SRT4 rozpoczyna się na polskim rynku od 105 000 zł. Jak na taką moc - jest wręcz dumpingowa!

Źródło: Dodge

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA