Boom na samochody używane trwa

Problemy z dostępnością nowych samochodów, spowodowane m.in. kryzysem na rynku półprzewodników, skłaniają klientów do zakupu auta używanego. Rynek przeżywa prawdziwy rozkwit.

Używane samochody w ofercie VWFS STORE fot. materiały prasowe
Używane samochody w ofercie VWFS STORE

Jak podał IBRM Samar, w sierpniu tego roku liczba sprowadzonych do Polski z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych była wyższa w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku, choć nieco niższa niż w lipcu. Wciąż jednak widać, że zapotrzebowanie na samochody jest wzmożone.

REKLAMA

Nie napawa przy tym optymizmem średni wiek sprowadzonych aut, który przekroczył 12 lat. Sytuację tę ratują w pewnym stopniu miejsca takie, jak niedawno otworzony w Warszawie markowy salon samochodów używanych Grupy Volkswagen. Dlaczego ratują? Dlatego że oferowane w takim miejscu pojazdy to auta głównie poleasingowe, młode i regularnie serwisowane, do tego wciąż na gwarancji producenta lub z gwarancją salonu, a co więcej, dostępne w finansowaniu z tzw. niską ratą.

Najpopularniejsze auta z importu

Według danych opublikowanych przez Samar, TOP10 najczęściej sprowadzanych modeli po ośmiu miesiącach 2021 roku to:

 1. Audi A4 – 19 166 szt.
 2. Opel Astra – 18 195 szt.
 3. Volkswagen Golf – 16 842 szt.
 4. BMW 3 – 13 451 szt.
 5. Audi A3 – 11 534 szt.
 6. Opel Corsa – 10 672 szt.
 7. Ford Focus – 10 420 szt.
 8. Volkswagen Passat – 10 200 szt.
 9. Opel Fiesta – 9 309 szt.
 10. Ford Mondeo – 8 952 szt.

Jak wspomnieliśmy, średni wiek sprowadzonych w bieżącym roku samochodów osiągnął już 12 lat i 3 miesiące, a w samym tylko sierpniu – według danych Samaru – o 1 miesiąc mniej. W przypadku importowanych aut z silnikami benzynowymi średni wiek wyniósł 13 lat i 4 miesiące, przy czym 2006-2009 stanowią jedną trzecią takich rejestracji.

REKLAMA

REKLAMA

Używane samochody w ofercie VWFS STORE fot. materiały prasowe
Używane samochody w ofercie VWFS STORE

Rośnie popyt na auta z pewnego źródła

Rynkowe zawirowania sprawiają, że sprzedaż samochodów używanych przeżywa rozkwit. Kupują je i osoby prywatne, i firmy, a wyjątkowo szybko sprzedają się egzemplarze sprawdzone i z pewną dokumentacją, takie jak w poleasingowej ofercie salonu Volkswagen Financial Services STORE – jedynego takiego salonu markowego na świecie. Są to auta młode, maksymalnie 5-letnie, a wiele z nich ma zaskakująco niski przebieg.

Średni przebieg sprzedawanego w VWFS STORE samochodu to 73 500 km, przeciętny wiek – 4 lata. Liderem sprzedaży wśród modeli jest Skoda Octavia, z wyraźną przewagą nad drugą Skodą Superb i tuż za nią Volkswagenem Passatem. Jak informuje przedstawiciel warszawskiego punktu, który obsługuje sprzedaż samochodów Grupy Volkswagen, w ciągu zaledwie 6 miesięcy działalności salonu i jego platformy online, używany samochód kupiło już 500 klientów, a wzrost dynamiki jest zauważalny.

Jeśli jesteście ciekawi, które modele sprzedają się w salonie VWFS STORE najczęściej, spieszymy z odpowiedzią. Dane uzyskaliśmy bezpośrednio od przedstawiciela salonu. Oto ranking TOP 10 najpopularniejszych modeli ostatnich 6 miesięcy.

 1. Skoda Octavia – 74 szt.
 2. Skoda Superb – 42 szt.
 3. Volkswagen Passat – 38 szt.
 4. Skoda Fabia – 37 szt.
 5. Volkswagen Golf – 32 szt.
 6. Volkswagen Caddy – 22 szt.
 7. Skoda Kodiaq – 15 szt.
 8. Volkswagen Tiguan – 14 szt.
 9. Volkswagen Transporter – 14 szt.
 10. Volkswagen Crafter – 12 szt.

– Pięćsetnym samochodem sprzedanym w VWFS STORE jest Skoda Octavia z 2018 r., z przebiegiem 53 tys. km, silnikiem 1,6 TDI i w wersji wyposażenia Ambition. Auto zostało zakupione w leasingu, z ubezpieczeniem, otrzymało także dodatkową gwarancję na 12 miesięcy, jak każde auto z naszego salonu – wymienia Jakub Rosłon, manager salonu.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA