REKLAMA

Brabham BT62 - supersamochód na tor

710 koni mechanicznych i 667 niutonometrów z 5,4 litra pojemności silnika V8. Do tego docisk aerodynamiczny sięgający 1,2 tony. Tak w liczbach wygląda nowy hipersamochód na rynku - Brabham BT62.

Brabham BT-62
Brabham BT-62

Jack Brabham, założyciel marki, to australijski kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1, służący w czasie II wojny światowej w Royal Australian Air Force. Zmarł w 2014 roku, ale pozostawił po sobie cały swój dorobek i przede wszystkim syna - Davida Brabhama, który również jest kierowcą wyścigowym.

Na zdjęciach widzimy najnowszy owoc prac inżynierów marki Brabham, zgodnie z tradycją nazwany literowym oznaczeniem BT - od nazwisk założycieli marki - Jacka Brabhama i Rona Tauranaca.

REKLAMA

REKLAMA

Brabham BT-62
Brabham BT-62

Brabham BT62 został zbudowany praktycznie od podstaw, z szerokim wykorzystaniem włókna węglowego i lekkich stopów metali. Karbonowe nadwozie podporządkowane jest aerodynamice, ale nie traci na tym wygląd samochodu. Wręcz przeciwnie, bo design pojazdu jest bardzo drapieżny i dynamiczny.

Ciekawostką jest fakt, że Brabham BT62 waży na sucho raptem 972 kilogramy, natomiast przy wysokich prędkościach sam docisk aerodynamiczny dochodzi do 1200 kilogramów. To imponujące wyniki.

REKLAMA

Brabham BT-62
Brabham BT-62

Co pod maską hipersamochodu? Nie tyle pod maską, bo umieszczony centralnie silnik to wolnossąca jednostka V8 o pojemności 5,4 litra, będąca własną konstrukcją Brabhama. Motor generuje moc 710 KM przy 7400 obr./min i moment obrotowy sięgający 667 Nm przy 6200 obr./min.

REKLAMA

REKLAMA

Brabham BT-62
Brabham BT-62

Siły napędowe przenoszone są na koła tylnej osi, co wymaga od kierowcy nie lada umiejętności. Sekwencyjna skrzynia biegów Holinger ma sześć przełożeń, zawieszenie ma regulowane amortyzatory Öhlins TTX, a na 18-calowych kołach nałożone są opony Michelin.

REKLAMA

Brabham BT-62
Brabham BT-62

Brabham ma w planie produkcję zaledwie 70 sztuk tego samochodu, a każdy egzemplarz przeznaczony jest do jazdy po torze. Na drogi publiczne wyjechać nim nie można, choć mówi się o mającej nadejść w przyszłości wersji drogowej. Cena sięgać ma miliona funtów, i to bez podatku oraz wyposażenia dodatkowego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA