Brutal S1 - słowacki supersamochód

Brutal S1 to słowacki supersamochód, który został oficjalnie zaprezentowany światu. Według zapowiedzi, jest to dopuszczona do ruchu wyścigówka.

Brutal S1
Brutal S1

Prace nad Brutalem S1 trwają od dziesięciu lat. Zamysłem jego twórców było zbudowanie rasowego, wręcz wyczynowego supersamochodu, który świetnie poradzi sobie z ostrą jazdą na torze, ale równie dobrze można nim będzie wyjechać na drogę publiczną. Zgodnie z tym, Brutal S1 ma homologację drogową.

REKLAMA

Słowacy postanowili zbudować auto, dające czystą przyjemność z jazdy i obcowania z surową maszynerią. Dlatego nie poraża swoim wyglądem. Nie jest dopieszczonym do granic perfekcji Koenigseggiem Regerą czy Pagani Zondą. Wygląda dość niepozornie, poza charakterystycznymi, unoszonymi do góry drzwiami, które są w zasadzie jedyną ekstrawagancją.

Za kształt nadwozia odpowiedzialny jest Jakub Starman, absolwent Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie. Obecnie Starman pracuje dla... Skody.

Pozostając w kwestii nadwozia. Zostało wykonane z lekkich materiałów, jak włókno szklane, włókno węglowe oraz pianka Airex. Wszystko po to, by jak najbardziej zredukować masę. Oprócz tego zrezygnowano ze wspomagania kierownicy, elektrycznie otwieranych szyb, a nawet ABS-u.

Wewnątrz bardzo spartańsko. Dwa kubełkowe fotele, klatka i podstawowe wskaźniki oraz przełączniki. Nawet lakier położony jest w minimalnej możliwej grubości.

REKLAMA

REKLAMA

Brutal S1
Brutal S1

Najważniejsze jest jednak to, co w środku. A tam mamy centralnie umieszczony silnik. Jest to jednostka zapożyczona z Subaru. 2-litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy, generujący moc 300 KM. 

REKLAMA

Brutal S1
Brutal S1

Niewiele? Spokojnie. Cały samochód, gotowy do jazdy, waży niewiele ponad 800 kilogramów! To pozwala na przyspieszenie od zera do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy. Owszem, są lepsi od niego, ale z pewnością kosztują co najmniej kilkakrotnie więcej. Choć ceny jeszcze nie ujawniono.

REKLAMA

REKLAMA

Brutal S1
Brutal S1

Co z klientami? Na razie Brutal S1 jest jedynie prototypem, choć jak przyznaje właściciel, Marian Luspai, zainteresowanie zakupem modelu S1 rośnie. Jeśli zapadnie decyzja o produkcji, możliwości firmy to sześć egzemplarzy rocznie. Cena, jak wspomnieliśmy wyżej, jest nieznana.

REKLAMA