REKLAMA

Budowa drogi S7 Kraków-Warszawa - powstanie nowy odcinek

Powstanie kolejny odcinek drogi ekspresowej S7 między Krakowem i Warszawą. Tym razem chodzi o niemal 19 km od Moczydła do węzła Miechów.

Droga S7 w Małopolsce Materiały prasowe
Droga S7 w Małopolsce, źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S7 między Krakowem i Warszawą zyskała w ostatnich latach sporo odcinków, ale największym problemem jest wciąż brak robót na terenie województwa małopolskiego. Powoli i ten stan rzeczy ulega poprawie.

REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na kontynuację projektowania i budowę 18,7 km odcinka drogi ekspresowej S7 od granicy województwa świętokrzyskiego w miejscowości Moczydło do węzła Miechów. Wartość umowy to 752,9 mln zł – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy były możliwe dzięki zwiększeniu środków na tę inwestycję o 68 mln zł. W ciągu tygodnia wykonawcy, firmie INTERCOR, zostanie przekazany plac budowy. Dla inwestycji została już wydana zgoda na realizację.

Droga S7 w Małopolsce

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, mająca po dwa pasy ruchu i rezerwę na trzeci pas. Droga powstanie na odcinku Moczydło – węzeł Miechów i będzie mieć długość ok. 18,7 km.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

W ramach inwestycji wybudowane zostaną również dwa węzły drogowe – Książ i Miechów, a poza tym 24 obiekty inżynierskie, 20 przepustów o funkcji ekologicznej i dwa miejsca obsługi podróżnych:

  • MOP Giebułtów przy jezdni z ruchem w kierunku Kielc
  • MOP Małoszów w kierunku Krakowa.

Na granicy Małoszowa i Giebułtowa w gminie Książ Wielki powstanie najdłuższa na tym odcinku estakada (ponad 600 m), która będzie pełniła także funkcję przejścia dla zwierząt.

REKLAMA

REKLAMA

Droga S7 - termin realizacji robót

Umowa przewiduje, że prace projektowe i roboty, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla odcinka Moczydło – węzeł Miechów, powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 31 miesięcy od daty zawarcia umowy. Mówimy zatem o okolicach 2023 roku, bowiem do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca. Do czasu objętego projektowaniem będą wliczane okresy zimowe.

Zobacz także:

Droga S7 w Małopolsce - stan obecny

Jak wspomnieliśmy, póki co droga S7 między Krakowem i Warszawą została wybudowana niemal w całości na odcinku od granicy województw małopolskiego i świętokrzyskiego aż do Warszawy. Problemem pozostaje brak infrastruktury na terenie Małopolski.

Odcinek S7 Moczydło – Miechów, o którym mowa, jest częścią 55-kilometrowej trasy S7 w Małopolsce, która została podzielona na krótsze odcinki:

  • Moczydło – Miechów o długości 18,7 km,
  • Miechów – Szczepanowice o długości 5,3 km,
  • Szczepanowice – Widoma o długości 13,1 km,
  • Widoma - Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska) o długości 18,3 km.

Droga ekspresowa S7 będzie jednocześnie stanowić obwodnice dla 3 miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

W przypadku 5-kilometrowego odcinka Miechów – Szczepanowice od decyzji środowiskowej odwołało się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Ochrony Krajobrazu Poradowa. Procedura odwoławcza nie jest jeszcze zakończona.

Na odcinku S7 Szczepanowice – Widoma prace rozpoczęły się z kolei we wrześniu 2019 r. i trwały bez większych przerw w okresie zimowym. Zaawansowanie prac na tym odcinku S7 wynosi ponad 27 proc. w zakresie robót mostowych i ponad 24 proc. w ramach robót drogowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r.

Dla odcinka S7 Widoma – Kraków trwa procedura uzyskiwania decyzji ZRID (zgody na realizację inwestycji drogowej) w Urzędzie Wojewódzkim.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA