Bugatti Chiron z klocków Lego - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek
Bugatti Chiron z klocków Lego? Tak, to już było. Ale nie w takiej – nomen omen – skali. Model o rozmiarach oryginalnego Chirona, o którym pisałem niedawno, że wyjechał na tor i pomknął nim z zawrotną prędkością 20 km/h, jest jedną z gwiazd trwającego salonu samochodowego w Paryżu.
Klocki Lego od kilkudziesięciu lat bawią kolejne pokolenia – w tym także, a czasem przede wszystkim, dorosłych. Sam jestem AFOL-em, czyli „dorosłym fanem Lego” i doskonale rozumiem tę radość ze składania kolejnych zestawów. Czasem kupowanych pod pretekstem prezentu dla dziecka…
Bugatti Chiron z klocków Lego - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek
Nie tak dawno temu pisałem o zestawie Bugatti Chiron z Lego Technic, składającym się z niemal 3600 klocków. Po jego złożeniu (w moim przypadku trwało to niemal dwa tygodnie) otrzymujemy piękny model Bugatti Chirona, który ma ponad pół metra długości, ruchomy silnik, a nawet kluczyk do odblokowania wyższej prędkości maksymalnej, który unosi tylny spoiler.
Teraz jednak inżynierowie z Lego poszli dalej. I to nie o krok, a o cały tysiąc kroków. Poświęcając 13,5 tys. godzin i zużywając ponad milion elementów, niemal doskonale odwzorowali najsłynniejszy hipersamochód świata, jakim jest Bugatti Chiron właśnie.
Bugatti Chiron z klocków Lego - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek
Całość waży 1,5 tony. Zachowuje wielkość, kształt i proporcje oryginału. Jest tu zaledwie kilka elementów, niebędących produktami Lego – koła od Bugatti, stalowa klatka bezpieczeństwa czy łańcuch napędzający silniki.
Tak, silniki. Bo samochód potrafi jeździć. Daleko mu do prędkości 420 km/h, osiąganej przez 1500-konny oryginał. Ale i tak jest to imponujące. Inżynierowie Lego użyli łącznie 2 304 elektrycznych silniczków Lego Technics, zasilając je z baterii umieszczonych z przodu pojazdu.
Bugatti Chiron z klocków Lego - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek
Całkowita moc układu nie jest imponująca na tle prawdziwego Chirona, ale 5,3 konia mechanicznego oraz 92 niutonometry momentu obrotowego wystarczą, by rozpędzić 1,5-tonowego Chirona z klocków do prędkości nawet 30 km/h. Podczas dotychczasowych prób uzyskano około 20 km/h.
Co ciekawe, za sterami podczas jazdy próbnej na niemieckich torze Ehra Lessien koło Wolfsburga zasiadł nie kto inny, jak sam Andy Wallace, kierowca testowy Bugatti, który jest odpowiedzialny za strojenie spalinowego Bugatti Chirona.
Bugatti Chiron z klocków Lego - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek
I to jest właśnie najpiękniejsze w firmie Lego i jej pracownikach. Ich nieokiełznana fantazja i pomysły, które pozornie wydają się nie do zrealizowania. A teraz popatrzcie na galerię zdjęć tego imponującego dzieła. Zwróćcie uwagę na wszystkie detale nadwozia, a także wykończenie wnętrza, w którym podróżować mogą dwie osoby!
Na żywo samochód prezentuje się jeszcze lepiej, niż na zdjęciach. Detale są odwzorowane z najwyższą możliwą dokładnością. A wykonanie kabiny – to po prostu majstersztyk. O wyjątkowości modelu świadczy fakt, że w Paryżu znacznie więcej osób kręci się przy Chironie z Lego, niż oryginale w śnieżnobiałym kolorze, stojącym gdzieś na stoisku z supersamochodami.
Toyota Mirai drugiej generacji wchodzi do polskiej oferty. Samochód elektryczny z wodorowymi ogniwami paliwowymi to wciąż widok z kategorii egzotycznych. Czy to ma szansę się zmienić?
Dziury w drogach masowo pojawiają się zimą i wiosną, kiedy woda wnikająca w pęknięcia asfaltu zamarza, rozsadzając nawierzchnię. Ale i latem natknąć się można na wyrwę, która uszkodzi samochód. Co zrobić, żeby za zniszczenie pojazdu uzyskać odszkodowanie?
Volvo S80 to model dający radość z jazdy, ale zdolności transportowe nie były w jego wypadku najważniejsze. S80 jest komfortowy i bezpieczny, a we wnętrzu widać jakość klasy premium.
Porsche Taycan Cross Turismo to nowa wersja elektrycznego modelu Taycan, przeznaczona do jazdy w lekkim terenie, ale zachowująca sportowe osiągi, jak na przykład przyspieszenie do „setki” w 2,9 s.
Znalezienie odpowiedniego egzemplarza samochodu używanego to nie wszystko. Trzeba go jeszcze zarejestrować, zapłacić podatek i ubezpieczyć. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przy załatwianiu formalności i za co możesz dostać dotkliwą karę finansową, jeśli nie dotrzymasz terminu.
Dwumilionowy SUV zjechał z linii produkcyjnej w głównej fabryce marki w Mladá Boleslav. Ten sam pojazd jest zarazem 250-tysięcznym egzemplarzem modelu Kamiq.
Polska autostrada A2 znalazła się w gronie 10 najdroższych płatnych dróg świata – wynika z analizy firmy ubezpieczeniowej Budget Direct. A to i tak niejedyny wniosek z raportu.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze