REKLAMA

Bugatti Chiron Pur Sport gotowy do pierwszych jazd

Bugatti Chiron Pur Sport powstawał przez półtora roku, pokonując 50 tys. testowych kilometrów. Teraz producent ogłasza, że warte 14 mln złotych hiperauto jest gotowe do pierwszych jazd dla klientów i dziennikarzy.

Bugatti Chiron Pur Sport fot. materiały prasowe
Bugatti Chiron Pur Sport na torze Bilster Berg

Bugatti ogłasza możliwość pierwszych jazd testowych dla wybranych dziennikarzy i klientów marki na torze Bilster Berg, gdzie niedawno przeprowadzane były ostatnie szlify hipersamochodu, jak i na drogach publicznych, po których Chiron Pur Sport również może jeździć. Na końcu artykułu zapraszamy do galerii niesamowitych zdjęć, wykonanych właśnie na torze Bilster Berg.

Jak mówi Stephan Winkelmann, szef Bugatti, pomimo wyzwań związanych z pandemią i niedawnym lockdownem, inżynierom udało się zmieścić w zakładanym wcześniej grafiku i oto teraz auto jest gotowe do jazdy.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

- Żeby docenić niesamowitą pracę, włożoną przez cały zespół w zbudowanie tego niezwykłego samochodu, trzeba przekonać się na własnej skórze, jaki jest Bugatti Chiron Pur Sport. Nasi klienci mogą teraz wycisnąć z Chirona Pur Sport wszystko na torze Bilster Berg, a także przekonać się z jego użyteczności na drogach publicznych – dodaje Winkelmann.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Bugatti Chiron Pur Sport – mistrz zakrętów

Bugatti Chiron Pur Sport nazywany jest Chironem dla kierowcy. W tym sensie, że jego na jego powstanie bezpośredni wpływ miały opinie obecnych i potencjalnych właścicieli, którzy chcieli jeszcze lepszego Chirona. Lepiej skręcającego – dokładniej rzecz biorąc.

Bugatti Chiron Pur Sportfot. materiały prasowe
Bugatti Chiron Pur Sport na torze Bilster Berg

Główne modyfikacje objęły zawieszenie i pakiet aerodynamiczny, ale też lekką redukcję masy. W sumie udało się odchudzić Chirona o 50 kg. Niewiele, ale jednak. Jeśli chodzi o silnik, Chiron Pur Sport korzysta z tego samego 8-litrowego monstrum o 16 cylindrach. Wciąż generuje on moc 1500 KM i moment obrotowy 1600 Nm, ale odcięcie zostało przesunięte o 200 obr./min i sięga teraz 6900 obr./min. Powodem jest zastosowanie zmodyfikowanej skrzyni biegów.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w automatycznej skrzyni to między innymi skrócone o 15 proc. przełożenia, mające duży wpływ na lepsze dostarczanie momentu obrotowego i bardziej żwawe reakcje silnika. Rezultatem jest aż o 40 proc. lepsza elastyczność, w porównaniu z seryjnych Chironem. A to przecież bardzo ważne podczas jazdy po zakrętach.

Co więcej, czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h został skrócony o 0,1 sekundy. Niewiele? Wręcz przeciwnie, bowiem teraz Chiron Pur Sport robi to w zaledwie 2,3 sekundy. Z kolei pierwsze 200 km/h pojawia się na liczniku po 5,9 sekundy, zamiast wcześniejszych 6,1 s. Największą różnicę czuć jednak podczas rozpędzania się od 60 do 120 km/h – teraz dzieje się to w 4,4 sekundy, a w „zwykłym” Chironie aż o 3 sekundy dłużej. Maksymalna prędkość, ograniczona elektronicznie, to 350 km/h.

Zmiany musiały objąć także zawieszenie, które zostało usztywnione – głównie z przodu, ale także z tyłu, a adaptacyjne amortyzatory zostały skalibrowane pod kątem dynamicznej jazdy. Dodatkowo nowe i lżejsze felgi poprawiają aerodynamikę, ale także chłodzenie hamulców. Inżynierowie zmodyfikowali też lekko nadwozie, dodając kilka elementów poprawiających docisk. Najbardziej w oczy rzuca się potężny, niemal 2-metrowej długości spoiler z tyłu, ale także nieco większy grill i karbonowy splitter.

Bugatti Chiron Pur Sportfot. materiały prasowe
Bugatti Chiron Pur Sport na torze Bilster Berg

Na koniec informacje o cenie i dostępności. Dla chętnych przygotowano zaledwie 16 egzemplarzy Bugatti Pur Sport, z czego każdy kosztować będzie niemal 14 mln złotych. I prawdopodobnie wszystkie zostały już zamówione, a teraz klienci zyskali możliwość wypróbowania na torze tego, na co zdecydowali się wyłożyć tę sumę już kilka miesięcy temu.

A teraz obiecana wcześniej galeria. Warto obejrzeć trzy Chirony Pur Sport w akcji na Bilster Bergu. Kliknij w przycisk "Zobacz Galerię".

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA