Bugatti Chiron - dlaczego ta nazwa jest niewłaściwa?

Louis Chiron był kierowcą wyścigowym Bugatti, Maserati, Alfy Romeo i Mercedesa. Marka z Molsheim twierdzi, że był on najlepszym kierowcą w swojej epoce. Jest jednak jedna rysa w życiorysie Louisa, której Bugatti nie wzięło pod uwagę.

Bugatti Chiron

Louis Chiron jako nastolatek pokochał samochody i wyścigi. Jednak w romansie przeszkodziła mu I Wojna Światowa, podczas której służył w sekcji artyleryjskiej pod rządami Marszałka Pétaina. Po Wojnie pozostał we Francji, gdzie wygrał swój pierwszy wyścig, czyli Grand Prix de Comminges at Saint-Gaudens. Pod koniec lat 20. Chiron zaczął jeździć w Bugatti a później też w Alfie Romeo.

REKLAMA

W latach międzywojennych startował jeszcze w wielu wyścigach Grand Prix, gdzie odnosił różnorakie sukcesy. W 1936 roku pojechał też w samochodzie Mercedesa, w tzw. "srebrnej strzale", z której naziści stworzyli propagandową broń do budowania swojej potęgi. Po Wojnie wrócił do ścigania. Ciekawostką jest, że w 1958 roku Chiron był najstarszym kierowcą F1 w historii. Miał 58 lat.

Co z tą nazwą?

Wracając do nazwy "Chiron". Bugatti uznało, tak jak już wcześniej pisaliśmy, że Louis był najlepszym kierowcą swojej epoki, między innymi dlatego postanowili tak nazwać najnowsze dzieło. Jednak w 1949 roku, po swoim pierwszy rajdzie - Monte Carlo, Chiron zrobił coś, o czym Bugatti chyba zapomniało.

Po rajdzie, na imprezie w Monako, na której było pełno gwiazd, kierowców wyścigowych oraz wpływowych ludzi, Chiron potępił kierowcę Hellé Nice i zarzucił jej współpracę z Gestapo podczas Wojny. Przypomnijmy, że Chiron przed Wojną korzystał z łaskawości nazistów i Mercedesa i uczył się od nich technik jazdy. Przez swoje nieuzasadnione oskarżenie, zniszczył życie Helle Nice. Opuszczona przez wszystkich, zmarła w skrajnej nędzy.

Czy Bugatti mogło wybrać inną nazwę? Mogło. O wiele lepiej zrobiliby, gdyby nazwali nowy model po Helle Nice. Warto dodać, że odnosiła ona znakomite sukcesy w wyścigach Grand Prix (także dla Bugatti) i była przyjaciółką Ettore Bugatti. Powstała nawet o niej książka pt. "Królowa Bugatti". Czy jednak występek Chirona to wystarczający powód do zrezygnowania z tej nazwy?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA