Bugatti Chiron - na kolana przed królem!

Minął dokładnie rok, od momentu gdy w Genewie Bugatti zaprezentowało ostatni egzemplarz Veyrona, samochodu który jako pierwsze auto (seryjnie produkowane) w historii przekroczyło magiczną barierę 400 km/h. Dziś to już historia, teraz rozpoczyna się panowanie nowego władcy. Jednak Bugatti Chiron nie będzie miał spokojnych rządów.

Bugatti
Bugatti Chiron

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Bugatti Chiron przypomina nam Veyrona po mocny liftingu. Nowy model na pewno ma ładniejszą sylwetkę, niż poprzednik. Uroda to jednak rzecz gustu. Chiron wyróżnia się wąskimi reflektorami, które składają się z kilku "kostek lodu". Te to oczywiście diody LED. Cały design nowego Bugatti nawiązuje do pokazanego we Frankfurcie, studyjnego Vision Gran Turismo. Świetnie, naszym zdaniem wygląda łuk poprowadzony od słupka A przez całą długość drzwi, który następnie przechodzi przy wlotach powietrza do silnika, przez próg, aż do przedniego koła.

W kabinie projektanci powtórzyli motyw z łukiem, który oddziela kierowcę i pasażera. Wnętrze to tapicerka skórzana uzupełniona o akcenty z aluminium i włókna węglowego. Kierownica jest bardzo podoba do tej, którą znajdziemy w nowym Audi R8, nawet układ przycisków jest podobny.

I czas na najważniejsze, czyli "umiejętności" Bugatti Chiron. Auto jest zasilane przez motor W16 o pojemności 8 litrów. To nowy silnik, w którym wykorzystano elementy z jednostki Veyrona. Inżynierom Bugatti udało się wykrzesać z 8-litrowego motoru moc 1500 KM oraz 1600 Nm. Silnik ożeniono z dwusprzęgłową (7 biegów) skrzynią. Bugatti Chiron pierwszą setkę osiąga w czasie 2,5 sekundy! Do 200 km/h auto przyspiesza w czasie 6,5 s, a do 300 km/h w 13,6! Prędkość maksymalna została ograniczona do 421 km/h. Pozostaje jednak pytanie, jak mocno jest ograniczona i czy Chiron bez "kagańca" będzie w stanie złamać magiczną barierę 450 km/h?

Bugatti wyprodukuje tylko 500 egzemplarzy Chirona. Do Molesheim wpłynęło już ponad 150 zamówień. Cena jednej sztuki ma oscylować w okolicach 2,4 mln euro, czyli 10 461 360 złotych! Pierwsze egzemplarze do klientów mają trafić już w październiku.

Bugatti Chiron w liczbach:

  • silnik - W16
  • pojemność - 8 litrów
  • moc 1500 KM przy 6700 obr./min
  • maksymalny moment - 1600 Nm w przedziale 2000-6000 obr./min.
  • 0-100 km/h - 2,5 s
  • 0-200 km/h - 6,5 s
  • 0-300 km/h - 13,6 s
  • v max - 420 km/h, ograniczona elektronicznie
  • masa - 1995 kg

O ile Bugatti Veyron dość długo dzierżył tytuł najszybszego, drogowego auta na naszym globie, tak Chiron będzie miał mocniejszą konkurencję. Już teraz, w Genewie Koenigsegg zaprezentował bezpośredniego konkurenta, czyli produkcyjną wersję modelu Regera.

Aktualizacja:

>>> Zobacz galerię Bugatti Chiron na targach w Genewie<<<

REKLAMA