Bugatti Chiron - świąteczna zapowiedź

Wesołych Świąt mówi Bugatti i zapowiada nowy model Chiron. Ten pojawi się na targach w Genewie. Samochód to następca Veyrona i będzie do niego podobny.

Bugatti Chiron

Chiron, swe imię bierze od nazwiska legendarnego, byłego kierowcy Bugatti Louisa Chirona. Tym samym Bugatti kolejny raz nazywa swój model w hołdzie swojego utytułowanego zawodnika. W przypadku poprzedniego "ojcem chrzestnym" był Pierre Veyron. Nie tak dawno pisaliśmy o kontrowersjach, które pojawiły się przy wyborze nazwy nowego modelu.

REKLAMA

Świąteczna kartka zdradza zarys kształtu nadwozia nowego modelu, który będzie bardzo zbliżony do Bugatti Veyron, choć naszym zdaniem następca może okazać się samochodem dłuższym, co wnioskujemy po przedstawionym rysunku. Poza tym możemy jedynie spekulować nad stylistką Chirona, która ma bazować na koncepcyjnym Vision Gran Turismo.

Co do specyfikacji technologicznej nic na razie nie jest pewne. Ostatnie plotki głoszą o 8-litrowym silniku W16, który będzie wspierany przez cztery turbosprężarki, czyli tak, jak w poprzedniku. Moc maksymalna jednostki ma oscylować w okolicach 1 500 KM, podobnie jak maksymalny moment obrotowy. Siła napędowa będzie kierowana na cztery koła poprzez 7-biegową, udoskonaloną skrzynię DSG.

Prędkość hiper auta może sięgnąć nawet 480 km/h. Co rozpoczyna nowy wyścig zbrojeń - kto pierwszy osiągnie 500 km/h w aucie produkowanym seryjnie? I tu ciekawostka, jeśli wierzyć w plotki prędkościomierz w Chironie zostanie wyskalowany do 500 km/h.

Bugatti już ma zgłoszonych ponad 100 zamówień na Chirona. Może się okazać, że Chiron przebije poprzednika pod względem opłacalności. Przypomnijmy, że do każdego Veyrona koncern z Wolfsburga dopłacał, a cała produkcja 450 egzemplarzy sprzedawana była w ciągu 10 lat od momentu debiutu Veyrona. Nie potwierdzone informacje sugerują, że Bugatti zbuduje w sumie 500 sztuk modelu Chirona, łącznie z wersją Targa, która powinna zadebiutować do roku 2018. Następca Veyrona zostanie oficjalnie pokazany w marcu na targach Genewa 2016. Liczymy jednak na to, że Bugatti zdjęcia auta pokaże światu wcześniej.

Bugatti Veyron to jedno z marzeń zrealizowanych przez byłego szefa koncernu VAG, Ferdinanda Piecha. Innym był kosmiczny i ekologiczny Volkswagen XL1. Samochód zadebiutował w 2001 roku, na targach w Genewie, zaś produkcja seryjna trwała przez 10 lat od roku 2005. Przez ten okres w Molsheim powstało kilkanaście wersji specjalnych. Począwszy od Veyrona 16,4 Pur Sang, przez model Grand Sport, Super Sport i na jednym jedynym egzemplarzu Grand Sport Vitesse „1 of 1” skończywszy. Veyron przez lata dzierżył miano najszybszego, seryjnie produkowanego auta na świecie. Bugatti nie chce tego przyznać oficjalnie, ale przestało rozwijać konstrukcję auta, gdy stało się jasne, że Veyron nie jest w stanie konkurować ze Szwedzkim Koenigseggiem. Teraz karty mogą się odmienić.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA