Bugatti EB 112 - egzotyczny klasyk na sprzedaż

Aż trudno uwierzyć, że Bugatti EB 112 zostało zaprezentowane 23 lata temu, na genewskim salonie samochodowym. Udało się zmontować tylko dwa egzemplarze tego prototypowego modelu, który został zaprojektowany przez bardzo znanego, włoskiego projektanta. 

Bugatti EB 112

EB 112 wyszedł spod kreski legendarnego Giorgio Giugiaro. Samochód pokazano w Genewie w 1993 roku jako model studyjny. Marka Bugatti zbankrutowała w 1995 roku, a Gildo Pallanca Pastor kupił trzy przedprodukcyjne prototypy wraz z dużą ilością części. W 1998 udało mu się zbudować tylko dwa sprawne egzemplarze, z których jeden trafił do rosyjskiego kolekcjonera. Właścicielem drugiego EB 112 przez 19 lat był człowiek, który założył markę Venturi. I to jego egzemplarz będzie wystawiony na sprzedaż.

Pierwotny plan zakładał, aby do samochodu zamontowanie silnika z Porsche 928. Bugatti EB 112 napędza wolnossący silnik V12 o pojemności 6 l. Moc auta, jak na dzisiejsze czasy i markę Bugatti jest skromna, bo wynosi "zaledwie" 455 KM. Napęd trafia na wszystkie koła poprzez 6-biegową skrzynię mechaniczną. W aucie znajdziemy elementy wyposażenia spójne ze sportowym EB 110 oraz zawieszenie wykonane z użyciem włókna węglowego oraz aluminiowe poszycie karoserii.

Swoją linią nadwozia Bugatti EB 112 bardzo podobne jest do Porsche Panamery i już wiadomo, skąd projektanci czerpali inspirację przy tworzeniu czteromiejscowego Porsche. Mimo upływu ponad 20 lat egzemplarz, który zostanie wystawiony na aukcję wygląda bardzo dobrze. Cena wywoławcza nie jest znana, ale na pewno osiągnie astronomiczną kwotę kilkunastu mln euro. O aukcji informuje portal gieldaklasykow.pl.

REKLAMA