Car of the Year 2020. Znamy Samochód Roku

COTY 2020 rozstrzygnięte. Jury międzynarodowego konkursu Car of the Year wybrało Samochód Roku 2020.

Peugeot 208 COTY 2020 Materiały prasowe
Peugeot 208 COTY 2020

Jury europejskiego konkursu Car of the Year składa się z 60 dziennikarzy, pochodzących z 23 krajów Europy. Wśród tego grona zasiada dwóch reprezentantów Polski, a są nimi redaktor naczelny auto motor i sport Roman Popkiewicz oraz również związany z auto motor i sportem Maciej Ziemek.

Car of the Year 2020 - głosowanie jury

W edycji COTY 2020 wszystko zaczęło się od opublikowania wstępnej listy modeli w sierpniu 2019 roku. Tych samochodów było wówczas 48, ale lista była prowizoryczna, co oznaczało, że modele obecne na niej mogły zostać z wykreślone, a inne dodane.

W październiku 2019 roku organizatorzy konkursu Car of the Year 2020 przedstawili natomiast pełną i ostateczną listę kandydatów, która liczyła łącznie 35 modeli. Zgodnie z zasadami konkursu, każdy z samochodów biorących udział w zasadniczym etapie plebiscytu musi być nowym modelem i znaleźć się w sprzedaży przed końcem tego roku w co najmniej pięciu krajach Europy.

25 listopada 2019 roku konkurs wszedł w decydującą fazę. W wyniku głosowania jurorów, poprzedzonego pierwszymi testami samochodów, wyłoniona została wówczas krótka lista siedmiu modeli - kandydatów do tytułu Samochodu Roku 2020. Oto modele, które walczyły o tytuł Samochodu Roku 2020:

Jak widać, lista – choć krótka – zawiera szeroki przekrój modeli, począwszy od aut miejskich jak Clio czy 208, poprzez kompaktowe – Corolla i BMW Serii 1, aż po elektryczne – tu nowy Taycan i Model 3. Nie mogło też zabraknąć miejskiego SUV-a, jakim jest Puma.

Car of the Year 2020 - oto Samochód Roku 2020

Pora na ogłoszenie zwycięzcy. Teraz bowiem, po drugim etapie głosowania, z finałowej siódemki wyłoniony został model, który w głosowaniu dziennikarskiego jury zdobył największą liczbę punktów.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, aż dwa modele zdobyły największą liczbę punktów. Ale ponieważ zwycięzca mógł być tylko jeden, wówczas liczy się "małe punkty" od poszczególnych krajów.

Tegorocznym zwycięzcą konkursu Car of the Year 2020 i zdobywcą tytułu Samochodu Roku 2020 zostaje: Peugeot 208

Dla przypomnienia – zwycięzcy poprzednich edycji Car of the Year

  • 2019 r. - Jaguar I-Pace (po dogrywce z Alpine A110),
  • 2018 r. - Volvo XC40,
  • 2017 r. - Peugeot 3008,
  • 2016 r. - Opel Astra,
  • 2015 r. - Volkswagen Passat,
  • 2014 r. - Peugeot 308,
  • 2013 r. - Volkswagen Golf.

 

REKLAMA

Zobaczcie, co o nowym Samochodzie Roku 2020, którym został właśnie Peugeot 208, mówi Maciej Ziemek, który testował niedawno egzemplarz 208 napędzany silnikiem 1.2 PureTech, a także wersję z napędem elektrycznym.

Peugeot 208 w naszym teście

Oznaczenie modelu nad osłoną ochłodnicy i kły lwa rozpruwające przedni zderzak – czyli światła LED do jazdy dziennej – to niejedyne podobieństwa nowej „208” do Peugeota 508, modelu plasującego się o dwie klasy wyżej niż miejski maluch. Kabina 208, wykonana z materiałów przyjemnych w dotyku, z małą kierownicą i zegarami nad nią, również jest inspirowana „508”.

I dobrze, bo jak powiedział nam pewien znany stylista jednej z konkurencyjnych firm „żadna popularna marka nie robi dzisiaj tak dobrych wnętrz jak Peugeot”. Coś w tym musi być, bo jeżdżąc przed - seryjnym egzemplarzem „208” mieliśmy wrażenie, że podróżujemy samochodem wyższej klasy niż miejski maluch.

Składają się na to styl, staranne wykonanie i wyciszenie kabiny.

Amis
Jak na trzycylindrowca, silnik odznacza się dobrą kulturą pracy

Silnik 1.2 PureTech 130 KM

Turbodoładowaną, 3-cylindrową jednostkę benzynową 1.2 w najmocniejszej, 130-konnej wersji słychać tylko wtedy, gdy przy zbyt małej prędkości kierowca za głęboko wciśnie pedał przyspieszenia. Zanim automatyczna 8-stopniowa przekładnia zorientuje się, co kierowca miał na myśli i zredukuje przełożenie, a silnik nabierze obrotów, do wnętrza dociera donośniejszy odgłos pracy jednostki napędowej. Ale szybko cichnie, bo już od około 2000 obr/min silnik uzyskuje maksymalny moment obrotowy 230 Nm i mały Peugeot znowu przyspiesza z werwą.

Amis
Elegancką i nowoczesną dźwignię zmiany trybów pracy automatycznej przekładni „208” przejęła z większych modeli Peugeota

Kierowca nie jest zdany wyłącznie na automatyczny tryb pracy przekładni i zawsze może przejąć kontrolę nad zmianą przełożeń, korzystając z łopatek. Trzeba tylko pamiętać, że nie obracają się one razem z kierownicą i czasem, żeby zmienić bieg, trzeba oderwać od niej rękę.

Peugeot 208 - komfort

Podczas jazdy nową „208” we wnętrzu nie słychać również odgłosów pracy zawieszenia, które jest dużo bardziej nastawione na zapewnienie komfortu, niż na dostarczanie sportowych doznań. Dość miękko zestrojone sprawia, że na nadmierną prędkość podczas pokonywania zakrętu auto reaguje wyraźnym przechyłem nadwozia. Nie znaczy to, że kołysze się na nierównościach jak barka na falach.

Amis
Mała kierownica dobrze leży w dłoniach; ponieważ jest spłaszczona, obraca się nią w specyficzny sposób

Niewielka kierownica powoduje, że układ kierowniczy wydaje się „szybszy” niż jest w rzeczywistości. Reakcje auta też są szybkie, mimo że na maksymalny skręt kół od lewej do prawej potrzeba niemal trzech obrotów kierownicą, co jest standardem wśród aut tej klasy.

Nowa „208” zapewnia wystarczająco dużo miejsca z przodu i z tyłu, nawet dla dorosłych. Kierowca i pasażer siedzący z przodu docenią przestrzeń wokół kolan, co jest zasługą wysoko umieszczonej deski rozdzielczej i niezbyt dużej konsoli środkowej. Kierownicę „208” chciałoby się czasem podnieść nieco wyżej, ale nie pozwala na to konstrukcja tablicy z zegarami, na które patrzy się nad kierownicą, a nie przez nią.

Amis
Fotele są wygodne, w testowanej wersji – GT Line – obydwa mają regulację wysokości

Szerokie i otwierające się szeroko przednie drzwi ułatwiają zajmowanie miejsca na wygodnych fotelach. Drzwi z tyłu są nieco węższe, ale wysoki dach sprawia, że do tyłu wsiada się całkiem wygodnie. Jest też miejsce na wsunięcie stóp pod przednie fotele, nie brakuje go również wokół kolan – wszystko zależy od ustawienia przednich foteli, które mają szeroki zakres regulacji. Przestrzeni nad głowami pasażerów siedzących z tyłu również wystarcza.

Peugeot 208 - kabina, wymiary

Nowa „208” to kolejny model, którego wnętrze Peugeot poskładał ze sprawdzonych elementów. Są więc mała kierownica spłaszczona na dole i na górze oraz zegary umieszczone nad nią. Rozwiązanie to ma tylu zwolenników, co przeciwników, ale dzięki niemu wnętrze nowych Peugeotów jest naprawdę niepowtarzalne. 12,3-calowy wyświetlacz wskaźników ma do pary – zależnie od wersji wyposażenia – 5-, 7- lub 10-calowy dotykowy ekran wielofunkcyjny, znajdujący się na tej samej wysokości co wskaźniki. Testowana wersja GT Line jest wyposażana w największy z nich.

Amis
Do obsługi nowej „208” trzeba się przyzwyczaić, słowo „trzeba” ma tu kluczowe znaczenie; najbardziej brakuje bezpośredniego dostępu do regulacji temperatury

Pod ekranem i pod otworami wentylacyjnymi znajduje się centrum sterowania z 7 klawiszami i 7 dotykowymi polami. Szkoda, że nie ma pokręteł do regulacji temperatury i siły nawiewu. „Skakanie” między dotykowymi polami, którymi uruchamia się główne funkcje (klimatyzacja, audio, nawigacja, telefon itp.), a ekranem, żeby np. ustawić temperaturę, jest mało wygodne.

Na tablicy przyrządów „208”, po raz pierwszy w modelu Peugeota, zastosowano wskaźniki z efektem 3D. Tworzą go dwa ekrany umieszczone jeden przed drugim, przy czym pierwszy jest przezroczysty. Mogą być na nim wyświetlane na przykład wskazówka i skala obrotomierza. Gdy ta pierwsza porusza się do góry, skala wędruje w dół, odsłaniając wyższy zakres prędkości obrotowej silnika. Trójwymiarowy spektakl – ze wskazówką i skalą poruszającymi się w przeciwnych kierunkach – wygląda bardzo efektownie, ale u niektórych kierowców może wywoływać lekki zawrót głowy.

Peugeot 208 - cena

Najnowszy Peugeot 208 zadebiutował na początku marca na salonie samochodowym w Genewie, ale do sprzedaży wejdzie dopiero pod koniec roku. Podstawowy, 75-konny 208 kosztuje 53 900 zł, czyli jest o 1100 zł tańszy od modelu schodzącego ze sceny i o 4 tys. droższy niż np. Ford Fiesta czy Kia Rio w najtańszych wersjach. Za „208” z drugiego końca cennikowej skali – 130-konną GT Line – trzeba zapłacić 95 200 zł. Najtańsza odmiana napędzana trzycylindrowym turbodoładowanym benzynowym silnikiem 1.2 o mocy 130 KM kosztuje 86 700 zł i nazywa się Allure.

Amis
 Kły z przodu i ślady po pazurach z tyłu muszą być
– w końcu to Peugeot

Do wyposażenia seryjnego testowanej odmiany GT Line należą m.in. reflektory w technologii LED, czujniki zmierzchu i deszczu, czujniki parkowania z przodu i kamera cofania, 17-calowe obręcze kół z lekkich stopów, systemy monitorowania zmęczenia kierowcy, ostrzegania przed kolizją, awaryjnego hamowania, monitorowania ograniczenia prędkości i utrzymywania auta na pasie ruchu. Zapowiada się więc jeden z gorętszych debiutów najbliższej jesieni i zimy. Nie tylko w klasie małych samochodów.

Amis
Elementy charakterystyczne dla wersji GT Line to czarne nakładki na nadkolach i dwie chromowane końcówki układu wydechowego

PEUGEOT e-208 - elektryczne 208

ELEKTRYCZNE GT

Amis

Obok „208” z silnikiem spalinowym (benzynowym 1.2 lub turbodieslem 1.5) Peugeot będzie oferował model e-208 z jednostką elektryczną o mocy 100 kW (136 KM). Czerpie ona energię z litowo-jonowego akumulatora magazynującego 50 kWh energii.

Zasięg elektrycznej „208” wynosi 340 km według procedury WLTP. Peugeot standardowo wyposaża e-208 w ładowarkę o mocy 7 kW (za dopłatą – 11 kW). Ładowanie akumulatora do pełna z domowej sieci trwa 7,5 godziny.

Użycie tzw. szybkiej ładowarki o mocy 100 kW pozwala naładować akumulatory od poziomu 20 do 80 procent pojemności w 20 minut. Prędkość maksymalną Peugeota e-208 ograniczono elektronicznie do 150 km/h. Przyspieszenie i elastyczność robią świetne wrażenie – na tyle dobre, że jedynie elektryczna „208” zasługuje na oznaczenie GT.

Cena Peugeota e 208 GT to 146 800 zł, ale samochody do jazd testowych będą dostępne u dealerów najwcześniej w marcu 2020 roku. Pod względem przestronności wnętrza i funkcjonalności elektryczna odmiana „208” nie różni się od wersji z silnikiem spalinowym. Pojemność bagażnika w obydwu wynosi 311 litrów.

Zobacz także: które auta najchętniej kradną złodzieje w Polsce? Lista

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA