REKLAMA

Carlos Sainz wygrywa Dakar: Zdaniem Obrockiego

Nowy, zlokalizowany w Arabii Saudyjskiej Rajd Dakar dojechał do mety. Do końca decydowały sekundy. Po świetnej walce wygrał 57-letni Carlos Sainz. W quadach trzecie miejsce zdobył niezmordowany Rafał Sonik.

Red Bull

Wreszcie meta. Po prawie dwóch tygodniach fantastycznej, ciężkiej, ale wyrównanej i pięknej walki Rajd Dakar 2020 w kategorii samochodów wygrywa hiszpański arcymistrz, były rajdowy mistrz świata Carlos Sainz "o zderzak" pokonując dwóch równie słynnych arcymistrzów Katarczyka Nassera Al Attiyaha i kolejnego Hiszpana Stephane Peterhansela. Przez cały rajd ta wielka trójka faworytów jechała w bardzo bliskim kontakcie dając światu, dzięki telewizji, widowisko przepyszne. Wzmocnione dodatkowo fantastyczną, mocno zaskakującą i niespodziewaną urodą miejsca, bo w nowej lokalizacji (Arabia Saudyjska) nowa tajna trasa okazała się nieprawdopodobnie atrakcyjna filmowo, fotograficznie i turystycznie. Ta ogromna, wielkości ponad pół Europy nieznana i dotychczas niedostępna pustynia (Arabia Saudyjska nie jest dla obcych zbyt gościnnym krajem) okazała się bajecznie piękną krainą, gdzie z bezgranicznego oceanu piaskowych fal strzelają w niebo tysiące dziwnych, niesamowitych, naturalnych skalnych wież i katedr. Widoki zachwycające. To dobrze dla sprawy, bo po rozwodzie Dakaru z Ameryką Południową wielu komentatorów uważało, że w nowym miejscu nie ma porządnych gór i rajd będzie nudny i banalny. Mylili się bardzo.

REKLAMA

Nowy Dakar, też wbrew kolejnym przepowiedniom, okazał się zaskakująco trudny. Zmienny teren, na przemian piasek i skały, był również bardzo wymagający i dewastujący dla ludzi i sprzętu. Nie tylko uzyskanie dobrego wyniku, ale samo dotarcie do mety było wyczynem wielkim. Malkontentów przekonano i na pewno w przyszłym roku już zakontraktowany nowy Dakar będzie miał wysoką frekwencję.

Zawodnicy nową trasę generalnie zaakceptowali, chociaz niektóre jej elementy spotkały się z wyraźną krytyką. Chodzi o miejsca niebezpiecznie... najłatwiejsze. Otóż, chcąc dać zawodnikom szansę pokazania światu niesamowitych szybkości maksymalnych trasę poprowadzono w kilku miejscach przez płaskie i równe pozostałości dawnych słonych jezior. Niestety, teren to generalnie płaski, ale często "popękany" jakimiś wyrzeźbionymi przez deszcz uskokami. Mają one kolor jak cała pustynia, więc zmęczony zawodnik ma marne szanse dostrzeżenia takiej przeszkody.

Posypały się wypadki. W tym jeden motocyklowy śmiertelny. Połamańców było wielu. Tak wielu, że w pewnym momencie etap przerwano, bo zabrakło... helikopterów medycznych. Wśród poszkodowanych znalazł się też Polak (na szczęście nie były to ciężkie obrażenia), młody motocyklista Orlenu Adam Tomiczek. Po wywrotce przy dużej prędkości i zawodnik, i jego motor byli zbyt kontuzjowani, by kontynuować rajd. Zawodnicy protestowali, domagając się za rok w tych miejscach trasy trudniejszej, a więc wolniejszej, gdzie na tysiącach zakrętów zawodnik ma się wykazać umiejętnościami i techniką jazdy, a nie tłustym portfelem przeznaczonym na jak najszybszy sprzęt. Konkurs szybkości można robić na pustych lotniskach, a nie na popękanej pustyni.

Dużym zaskoczeniem okazały się temperatury w Arabii Saudyjskiej. Na środku pustyni, zwłaszcza w nocy przy bezchmurnym niebie, było przerażająco zimno. Podobnie jak w styczniu nocami na Saharze. Przecież w odróżnieniu od Ameryki Południowej, po tej stronie równika w styczniu jest zima. Oznacza to również, że dzień na nowej trasie okazał się prawie dwukrotnie krótszy, niż w Chile czy w Boliwii, a to znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Zalety nowej lokalizacji bardzo podkreślały media - trasa na wschód od południka Greenwich, a nie na zachód, jak w Argentynie czy Chile, daje telewizjom dużo więcej czasu na selekcję i montaż materiałów filmowych. Ku zadowoleniu kibiców i sponsorów. Ogólnie nowa trasa spodobała się. Na tej samej pustyni Dakar odbędzie się za rok. Decyzję taką poparł bardzo sympatyczną wpłatą na rzecz organizatorów niemierzalnie bogaty, kąpiący się w ropie naftowej król Arabii Saudyjskiej.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA