Centrum Oslo bez samochodów?

W centrach niektórych polskich miast są już strefy bez aut, w niektórych dopiero się tworzą. Ale stolica Norwegii chce całkiem usunąć samochody ze swojego centrum.

Centrum Oslo

Samochody z silnikami spalinowymi będą coraz mniej mile widziane w miastach - w tę stronę zmierza Unia Europejska, do której będą musiały się dostosować pozostałe państwa członkowskie. Pierwszym z nich zdaje się być Norwegia i jej stolica. Lokalni politycy mówią, że Oslo będzie pierwszym europejskim miastem, z którego centrum na dobre znikną samochody.

REKLAMA

Ta decyzja została poparta przez nowo wybraną Radę Miasta, partię Zielonych oraz lewicę. Według miasta eksmisja aut z centrum ma same korzyści dla mieszkańców i rowerzystów. "Chcemy mieć wolną od samochodów strefę. Chcemy poprawić sytuację pieszych oraz rowerzystów. To będzie też lepsze dla sklepów i wszystkich" - powiedział Lan Marie Nguyen Berg, przewodniczący zielonych w Oslo.

Żeby ułatwić poruszanie się po centrum, Nguyen Berg zaplanował 60 km dróg rowerowych dla rowerzystów do 2019 roku oraz mocne usprawnienie transportu publicznego. Transfer autobusami i tramwajami nie zmieni się, do miasta będą mogły wjeżdżać też osoby niepełnosprawne oraz zaopatrzenie sklepów.

Oslo liczy ok. 600 000 mieszkańców i 350 000 samochodów. Większość mieszka na przedmieściach, w centrum jedynie pracuje.

W Polsce na razie takich pomysłów nie ma, choć w niektórych miastach do ścisłego centrum samochodem nie wjedziemy. W Katowicach wprowadzono niedawno "strefę 30", a także obszar, na którym mogą poruszać się tylko piesi i rowerzyści.

Czy usunięcie aut z centrum miast to dobry pomysł?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA