Ceny paliw ciągle w dół

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg regularnego monitoringu cen, jaki prowadzi e-petrol.pl, przeciętne ceny benzyny "95" i oleju napędowego wynoszą 3,79 zł/l dla obu typów popularnych paliw. Benzyna potaniała na przestrzeni poprzedniego tygodnia o 9 gr/l, a olej napędowy o 10 gr/l. Za litr autogazu w Polsce płacimy przeciętnie 2,19 zł/l, czyli o 2 gr mniej niż przed tygodniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawiły się już ceny niższe niż 2 zł/l.

Spadki cen paliw tradycyjnych (benzyny i ON) objęły znów wszystkie województwa, choć oczywiście w różnej skali. Najbardziej potaniały benzyny w zachodniopomorskim, zaś olej w opolskim.

Trend spadkowy dla paliw w Polsce trwa, podobnie jak obniżki cen ropy i paliw na rynkach światowych, od miesięcy letnich. Ceny przeciętne w Posce jeszcze mogą spaść, co oznacza w perspektywie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, że w niektórych miejscowościach kierowcy mogą płacić nawet o złotówkę mniej niż w grudniu 2007.

W poniedziałek cena ropy naftowej znów spadła poniżej 50 USD za baryłkę. Jest to kolejny etap spadków, wynikających z malejącego popytu na ropę i paliwa, co jest efektem ogólnego kryzysu gospodarczego na świecie. Bezpośrednią przyczyną poniedziałkowego ruchu w dół był brak (na razie) konkretnej decyzji kartelu producentów - OPEC - o kolejnych ograniczeniach produkcji i eksportu surowca (chce on w pełni wdrożyć poprzednie, obowiązujące od początku listopada - zdecydował się na nie w reakcji na spadające ceny). Decyzja o nowych cięciach ilości zaczeka zatem najpewniej do połowy grudnia, czyli do następnego szczytu OPEC. Dla polskich kierowców oznacza to, że w najbliższym czasie mogą spokojnie tankować, bez obaw o powrót podwyżek cen.

Źródło: e-petrol.pl

Zobacz również:
REKLAMA