Ceny paliw na stacjach biją tegoroczne rekordy

Stacja benzynowa JET
Stacja benzynowa JET

Kierowcy, którzy regularnie podjeżdżają na stacje benzynowe i od kilku tygodni obserwują jedynie zwyżki cen paliw, zastanawiają się kiedy pojawi się nadzieja na tańsze tankowanie.

Z najnowszej analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonych przez e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu po raz kolejny podrożały benzyny o 5-6 groszy na litrze oraz olej napędowy - o 10 groszy na litrze. Aktualne poziomy cenowe są zgodne z prognozą e-petrol.pl, podaną 9 listopada 2007.

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,45 zł za litr, 5 groszy więcej niż w ubiegły poniedziałek. Olej napędowy podrożał od ubiegłego tygodnia o 10 groszy i kosztuje średnio w kraju 4,17 zł. Podwyżka nie ominęła też autogazu, jednak w przypadku tego paliwa była niewielka, bo wyniosła 1 gr - średnio w kraju kierowcy tankują litr gazu za 2,27 zł.

Najtaniej w tym tygodniu można było kupić benzynę (4,29 zł) i olej napędowy (3,89 zł) na jednej ze stacji przy hipermarkecie w Żorach na Górnym Śląsku. Zdecydowanie najwięcej za benzynę muszą wydać mieszkańcy Warszawy i Płocka - 4,69 zł. W bardzo wielu lokalizacjach, głownie jednak w województwach północnych, można było kupić popularną 95 po 4,45 zł za litr. Warto w tym miejscu podkreślić, że średnia cena w tym tygodniu jest tylko o grosz niższa od tegorocznego wakacyjnego szczytu (4,46 zł).

Od kilku tygodni obserwujemy również ciągłą zwyżkę ceny oleju napędowego. Z tygodnia na tydzień notujemy pobijanie rekordu - wg analiz e-petrol.pl w poniedziałek, 19 listopada, średnia cena diesla wyniosła 4,17 zł za litr - jest o 67 groszy wyższa od najniższej w tym roku (3,50 zł, którą odnotowaliśmy 31 stycznia).

Zdarzają się jeszcze nieliczne stacje paliw, gdzie można zatankować diesel poniżej 4 zł za litr - najczęściej jednak są to obiekty przy hipermarketach. Najdrożej w tym tygodniu olej napędowy sprzedawała stacja paliw w stolicy - 4,35 zł za litr.

W ostatnich dniach rafinerie reagowały obniżkami na zmiany na międzynarodowym rynku paliw. W sprzedaży hurtowej u obu polskich producentów taniały zarówno benzyny i diesel. Dla kierowców może to oznaczać jedynie wyhamowanie podwyżek, przynajmniej przez kilka dni. Wiele wskazuje na to, że na większe obniżki cen paliw w listopadzie nie ma co liczyć - z prognoz e-petrol.pl wynika, że najbliższe dni przyniosą dalsze podwyżki cen paliw w rafineriach.

e-petrol.pl

REKLAMA