Ceny paliw nadal dość wysokie

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg aktualnych danych przeciętna cena litra benzyny "95" to obecnie 4,48 zł/l, czyli o 3 gr. więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy podrożał o symbolicznego grosza, do przeciętnego poziomu 4,08 zł/l. Drugi tydzień z rzędu nie zmieniła się przeciętna cena autogazu, która nadal wynosi 2,22 zł/l. Przeciętna cena benzyny "95" jest najwyższa od pierwszej połowy sierpnia 2009 r., dla oleju napędowego podobny poziom ostatni raz odnotowaliśmy natomiast aż na przełomie października i listopada 2008 r.

Województwa śląskie i opolskie wprawdzie geograficznie ze sobą sąsiadują, ale jeśli chodzi o ceny paliw to są od siebie wyjątkowo odległe. Na Górnym Śląsku w tym tygodniu można najtaniej, w porównaniu z resztą Polski, zatankować benzynę 95, woj. opolskie jest z kolei najdroższe. Olej napędowy najtaniej (średnio, nie porównujemy pojedynczych stacji, bo byłby to ewidentny błąd) można teraz kupić w województwach śląskim i wielkopolskim, zaś najdrożej - w opolskim i warmińsko-mazurskim. Jeżeli chodzi o "geografię" cen autogazu, to najkorzystniej dla kierowców wypada województwo świętokrzyskie, najmniej korzystnie zaś dolnośląskie.

Stacje niezależne i hipermarketowe oferują paliwa przeciętnie o kilka groszy poniżej średnich ogólnopolskich, zaś stacje sieciowe - nieznacznie ponad tymi średnimi.

Na międzynarodowych rynkach naftowych cały czas baryłka ropy naftowej trzyma się blisko poziomu 80 USD, ceny paliw gotowych też są w miarę stabilne w wyznacznikowych notowaniach. Nie ma więc co na razie oczekiwać, by z tej strony nadszedł impuls do zmiany sytuacji na naszym rynku - Polska podąża bowiem za trendami i tendencjami światowymi jeśli chodzi o handel paliwami. Osłabienie się polskiej złotówki do dolara amerykańskiego (w tej walucie są rozliczane transakcje paliwowe na świecie) powoduje, że ona też na razie nie będzie "pomagać" polskim kierowcom.

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA