Ceny paliw w Polsce lekko spadły

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Przeciętna cena litra benzyny "95" to teraz w Polsce 3,84 zł/l, czyli o 5 gr. mniej niż przed tygodniem (od kilku tygodni benzyna na przemian średnio to drożeje o 5 gr., to o tyle samo tanieje). Olej napędowy potaniał przeciętnie o 4 gr. do ceny 3,53 zł/l. Relatywnie najtańszym paliwem pozostaje autogaz, którego przeciętna cena ogólnopolska zeszła poniżej 1,70 i wynosi 1,69 zł/l.

Spadki jednoczesne cen paliw tradycyjnych - benzyny i oleju - objęły prawie wszystkie województwa (w niektórych benzyna kosztuje tyle samo co tydzień temu), największy ruch odnotowaliśmy w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

Kartel producentów ropy naftowej OPEC na posiedzeniu w weekend zdecydował, że pozostawia poziomy wydobycia ropy na najbliższe miesiące bez zmian. Zamierza natomiast zrealizować w pełni ustalone wcześniej cięcia wydobycia, których wykonanie teraz wynosi ok. 80 proc. Przesłanką do ograniczeń podaży w ostatnich miesiącach były spadające gwałtownie ceny ropy i paliw i chęć odwrócenia trendu, teraz organizacja wzięła pod uwagę trwające spowolnienie gospodarcze na świecie i na razie czeka, obserwując sytuację. Następne spotkanie w maju. Od początku roku baryłka ropy typu Brent na giełdzie w Londynie porusza się w przedziale 40-50 USD za baryłkę, w związku z taką a nie inną decyzją OPEC ceny będą jeszcze przez jakiś czas blisko tych poziomów pozostawać. Zatem przy stabilizacji notowań na giełdach międzynarodowych ważnym czynnikiem z punktu widzenia budowania cen na polskim rynku jest kurs złotówki do dolara. Polska waluta umacniała się nieco od kilku dni, a to ciągnie za sobą w efekcie spadek cen paliw w Polsce.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA