Ceny paliw w Polsce nadal idą w górę

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu stały monitoring detalicznych cen paliw w Polsce wskazał wzrost cen paliw tradycyjnych (benzyny, olej napędowy), a jedynym paliwem które potaniało był autogaz. Za litr benzyny "95" trzeba teraz zapłacić przeciętnie 3,69 zł/l, czyli o 12 gr. więcej niż tydzień temu. Olej napędowy kosztuje przeciętnie 3,57 zł/l, tutaj umocnienie wyniosło 8 gr. Autogaz potaniał przeciętnie o 2 gr., do poziomu 1,75 zł/l.

Wzrost cen benzyn i olejów, choć oczywiście w różnej skali, objął wszystkie województwa. Największe zmiany wzwyż jednocześnie dla tych gatunków paliw dotyczyły w ostatnich dniach zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego.

Słabnąca złotówka przekłada się na zwyżki wartości produktów, same notowania międzynarodowe cen ropy naftowej i paliw nie uzasadniałyby aż takich ruchów w górę. Można spodziewać się kolejnych podwyżek cen na stacjach, zmiany z rynków hurtowych nie zostały jeszcze bowiem do końca przeniesione na handel detaliczny. Zatrzymanie tego trendu będzie uzależnione od sytuacji na rynku walutowym - cena ropy naftowej pozostanie naszym zdaniem raczej jeszcze przez jakiś czas dość stabilna, blisko poziomów z ostatnich tygodni, zatem polska waluta musi trwale odrobić przynajmniej część ostatnich strat wobec dolara, lub przynajmniej już nie słabnąć.

Źródło: e-petrol

REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA